Wanda Chotomska dzieciom. RecenzjaRodzice to także odbiorcy książek dla dzieci. Czytając maluchom sami czytają sobie. Czy więc nie byłoby dobrze pomyśleć o lekturze, która zadowoli i malucha, i dorosłego? Mam właśnie przed sobą taki zbiór utworów, który z chęcią sama biorę w ręce i zapraszam do wspólnego czytania moją gromadkę przedszkolaków. To książka „Wanda Chotomska dzieciom”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Autorka znana jest dobrze rodzicom, chociażby z piosenek zespołu „Gawęda”. Ten zbiór utworów to coś niebanalnego. Utwory w nim zawarte zostały przypominane w serii Jubileuszowej z okazji 90-lat Wydawnictwa.


Pięknie wydany, w twardej oprawie, ze wspaniałymi, pełnymi życia rysunkami Artura Gulewicza tomik, zawiera 17- ście rozdziałów. A w każdym cudne treści, a w każdym humor i  życiowe prawdy. Są opowiadania : „Dzień Dory córeczko”, docenione przez IBBY „Drzewo z czerwonym żaglem”,  „Kogutek”, „Panna Kle-kle” i „Leonek i lew”. Większość książki to jednak wiersze, doskonale zbudowane w rymy. Podzielone są tematycznie, co ułatwia wybór w czytaniu. Które dziecko nie zaniesie się ze śmiechu słysząc o „Łyżce” Zbyszka? A kto wie „Dlaczego cielę ogonem miele?” I „Po co krowie rogi na głowie?” Przez rozdział Zwierzaki, Fruwaki dochodzimy do Czterech panów Mikołajów.  Dalej Lecą kabaratey, Limeryki, by na końcu pląsać w Muzykańcach, Tańcach i Spiewańcach. W tym ostatnim znana „Na majówkę, na wędrówkę”, którą śpiewa naszym dzieciom mój mąż :)


Zbiór ten jest doskonały na każdy dzień. Na niespełna trzystu stronach zawarte są utwory z różnych okresów twórczości pisarki. Moje dzieci noszą tą lekturę po domu i do czytania nas zapraszają. I nie dziwne, że po przeczytaniu wierszyka, humor nam się poprawia. I od teraz zwykły bilet zyskał dla nas nowe znaczenie – może on kupić przecież pasażera, a na powitanie możemy bobra przemycić w nazwie. Hipopotam to chlupopotam, a czasem plamobłotam. I nawet sami wymyślamy swoje wierszyki...

Bo takie właśnie Pani Wanda pisze wierszyki,  że same do rymu nam się palą języki.


Autor:Wanda Chotomska
Ilustrator:Artur Gulewicz
rok wydania: 2011
liczba stron: 280
rodzaj wydania: oprawa twarda format: 165 x 215 mm
przedział wiekowy: 0-10
numer ISBN: 978-83-10-12114-1

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu:
Komentarze