„Wiersze i rymowanki polskie”


Nawet w XXI wieku sroczka wciąż warzy kaszkę, a małoletni zaśmiewają się z tej historii – nawet jeśli zakończymy ją „dekapitacją”;) Ale nawet najzabawniejszy wierszyk się kiedyś znudzi, a jeżeli nie pamiętamy innych takich rymowanek, warto sięgnąć po swego rodzaju pomoc – „Wiersze i rymowanki polskie” wydawnictwa MAK Verlag GmbH. Ciekawych tekstów znajdziemy tam sporo, bo publikacja ta liczy ponad dwieście stron. A na dodatek są one naprawdę różnorodne. Są tradycyjne, ludowe rymowanki, wierszyki towarzyszące niegdyś przeróżnym zabawom, a poza tym – wiersze polskich poetów: Józefa Ignacego Kraszewskiego („Dziad i baba”), Adama Mickiewicza, Artura Oppmana, Marii Konopnickiej, Józefa Czechowicza… To tylko parę nazwisk, bo w części z wierszami znajdziemy utwory osiemnastu twórców, w tym taki oryginalny tekst jak „Bajka o Brońci” Stanisława Estreichera.

Na pewno podczas lektury okaże się, iż sporo z tych tekstów pamiętamy z dzieciństwa, towarzyszyły one naszym zabawom. Nie znajdziemy tu tych najpopularniejszych – Brzechwy, Tuwima, ale akurat zbiorki ich wierszy są obecne w każdym domu. Za to są te mniej znane – a warte poznania! – wiersze  Konopnickiej, a także utwory Władysława Bełzy, którego większość kojarzy jedynie z „Katechizmem dziecka polskiego”.
Wydanie to jest też godne polecenia ze względu na stronę wizualną. Autorką ilustracji jest Magdalena Kozieł-Nowak. Kolorowe, piękne, zapadające w pamięć, na pewno nie są cukierkowe i przesłodzone. Lubię zatem tę książkę „za całokształt”. Mam tylko jedną uwagę… Zastanowił mnie alfabetyczny układ utworów, w części drugiej może dziwić, ale z kolei ułatwia zapewne wyszukiwanie.
No i jeszcze twarda oprawa, solidnie wykonana książka, tasiemka-zakładka – piękne wydanie i wartościowe.

A dla fanów „dziecioodpornych” książek wydano zbiorki z twardymi kartkami: te same teksty, ilustracje, ale nieco trwalsza forma – co zapewne zostanie docenione przez rodziców, których pociechy bardzo intensywnie studiują wszelkie publikacje;)


Polecam
Katarzyna
„Wiersze i rymowanki polskie”
Książka z serii: Klasycy polscy dzieciom
Ilustracje: Magdalena Kozieł - Nowak
Wydawnictwo: MAK Verlag GmbH
Liczba stron: 224
Format: 165 x 240
Oprawa: twarda
ISBN 978-3-86380-048-2


Komentarze