"Trendy i owędy" - zachwycająca pozycja o pięknych strojach - i nie tylko!:)Choć jak przekonują autorki, mody nie należy utożsamiać jedynie z luksusem, ekskluzywnością i artyzmem, to przecież w pewnym stopniu taka właśnie ona jest, a w stu procentach te określenia pasują do niniejsze lektury: wydana w Serii Artystycznej pozycja zachwyca starannością wydania, dopracowaniem szczegółów, ciekawym sposobem przekazania bardzo bogatej wiedzy. 

Moda jest obecna w naszym życiu już od najmłodszych lat, już przedszkolaki mają swoje ubraniowe fiksacje;) Starsza przez rok odżegnywała się od spodni, bo trafiła do przedszkolnego oddziału, w którym była grupa takich strojących się panienek, a teraz, jako poważna uczennica pierwszej klasy, nie nosi już żadnych ubrań z wizerunkami bajkowych postaci, bo w szkole to nie przystoi;) Na razie preferencje tej materii dotyczące wynikają z obserwacji najbliższego środowiska, dlatego tym bardziej warto już w najmłodszych osóbkach zaszczepiać dobry smak, umiar, ale też pokazywać inne opcje niż tylko naśladowanie tego, co wokół.

Autorki postanowiły w niespełna stustronicowej pozycji pokazać nam modę na przestrzeni wieków, charakterystyczne style, znane postaci świata mody, osoby z rozmaitych kręgów artystycznych, które stały się ikonami mody. A jako że strój to nie wszystko - bardzo istotne są dodatki - im także poświęcony został rozdział szczegółowo przybliżający rozmaite fryzury i nakrycia głowy, prezentujący biżuterię, bieliznę, obuwie, torebki, okulary...

Pomysł Alicji Budzyńskiej i Katarzyny Olech-Michałowskiej na stworzenie modowego kompendium jest niezwykle ciekawy: autorki w krótkich, esencjonalnych tekstach przekazują to, co najistotniejsze, a później "przemawiają" rysunki - rozmaite stroje typowe dla epok, oryginale modele znanych projektantów, wzory, które rozpalały chęć posiadania u babć czy mam dzisiejszych młodych czytelników. Na sześciu stronach znajdziemy wizerunki męskich i kobiecych idoli znanych z filmu, dokonań muzycznych, modelingu. Niezwykle ciekawy i rzadko pojawiający się temat został przedstawiony w rozdziale "Kanon" - stroje królewskie i sportowe, karnawałowe i wojskowe - to tylko niektóre z zagadnień tu poruszonych i zobrazowanych ciekawymi przykładami z różnych okresów historycznych. 

Każdy z rozdziałów rozpoczyna krótkie wprowadzenie, dalsza jego część to już ilustracje - barwne, dokładnie prezentujące krój i formę ubrań, opatrzone podpisem, czasem z bardziej rozbudowanym komentarzem zwracającym uwagę na detale stroju, przybliżającym nam obcobrzmiące słowa: surcot, mantua, kruseler, mucet... 
 
Piękne, zdobne stroje, bogactwo form, rozmaite deseń, awangardowe połączenia, zabawa kolorem i wzorem, prostota i skomplikowanie - świat mody jest niezwykle bogaty! Niniejsza pozycja sprawi, iż stanie się nam on zdecydowanie bliższy, na pewno zainspiruje do własnych poszukiwań, rozbudzi ciekawość i zainteresowanie tym jakże wdzięcznym aspektem naszej codzienności. 

Polecam
Katarzyna


"Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie, a chcielibyście wiedzieć"
Autor: Alicja Budzyńska, Katarzyna Olech-Michałowska
Ilustrator: Agata Raczyńska
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka
Liczba stron: 96
Format: 24x27 cm
ISBN: 978-83-281-0569-0

Komentarze