"Jadwiga kontra Jagiełło" - królowie "na cenzurowanym";)Ta książka to taka idealnie opracowana pozycja, dzięki której nawet najoporniejsi, najzagorzalsi przeciwnicy historii połkną haczyk!;) Jeśli zaś macie w domu młodego fana dziejów minionych, pasjonata lektur historycznych, to kolejna część cyklu "Ale historia..." może być nagrodą za przyłożenie się;) i do innych lekcji - wszak nowy semestr - trzeba pracować na nowe, dobre oceny!:) 

Dlaczego najnowsza publikacja autorstwa Grażyny Bąkiewicz zostanie z entuzjazmem przyjęta przez młodych czytelników? Fani serii już doskonale znają metody nauczania pana Cebuli, nauczyciela historii. Tradycyjnie wysyła on swoich podopiecznych na wycieczkę w przeszłość. Dzięki niezwykłemu wynalazkowi - specjalnie zmodernizowanym ławkom - uczniowie mogą naocznie przekonać się, jak wyglądało niegdyś codzienne życie, poznać nowe fakty, ba - nawet i samodzielnie odkryć coś intrygującego. Te wszystkie technologiczne nowinki umożliwiające podróż w czasie i bezpieczną obserwację naszych przodków to sposób na zaciekawienie opornych, tych, którzy niespecjalnie lubią czytać, a już pozycje z historycznym tłem w szczególności. Im tez z pewnością przypadnie do gustu tempo akcji, emocjonujące przygody, tarapaty, w które dzięki swym zdolnościom popadają uczniowie;) 

Tak naprawdę to po prostu świetna, wciągająca lektura przygodowa. Fakt, iż zdarzenia rozgrywają się w przeszłości to wartość dodana - i niezwykle cenne źródło informacji! Jakoś te obowiązkowe lekcje, odrabianie pracy domowej, teksty w podręczniku rzadko potrafią porwać i zafascynować... A gdy historyczne treści zawarte są w pasjonującej opowieści, wówczas wiedza ta sama wpada do głowy i zapada w pamięć - na długie lata! Ostatnio tata dziewczynek wspominał komiksy historyczne z lat swego dzieciństwa - potwierdza, że pewne treści wówczas wyczytane do dziś pamięta i wciąż z sympatią o tych pozycjach myśli. A no właśnie - komiksy! Lubią je młodzi czytelnicy bardzo, nawet ci mniej chętnie po słowo pisane sięgający;) Dlatego też polecam "Jadwigę kontra Jagiełło" - bo podobnie jak poprzednie części tego cyklu, tak i ta jest bogato przetykana komiksowymi wstawkami. Ważne informacje są powtórzone w komiksowych paskach czy scenkach. Dużo tu ilustracji przywołujących realia życia przed wiekami (w tym wypadku na przełomie czternastego i piętnastego wieku), są też rysunki pokazujące uczniów pana Cebuli podczas zdobywania informacji o przeszłości, zatem choć lektura liczy ponad dwieście stron, to zaręczamy, że jej przeczytania nie zajmie Wam dużo czasu.

Tym razem na plan pierwszy z grupy przyjaciół podróżujących w czasie wysunie się Karol, ze względu na swą posturę nazywany Grubym. "Zawdzięcza" ją zamiłowaniu do słodyczy, kulinarne eksperymenty są jego pasją - w przeciwieństwie do lekcji historii i uczestniczenia w "historycznych wycieczkach". Jednak uczniowie dobrze wiedzą, że rzadko udaje się wymigać od realizacji pomysłów nauczycieli;) Pociechą dla chłopca jest perspektywa zdobycia nowych przepisów, skosztowania smakołyków, które niegdyś gościły na stołach. Dlatego też znaczą rolę w tej części odegra tematyka kulinarna. Dowiemy się, jakie słodycze jadana w czasach, gdy cukier był cenniejszy niż złoto;), ale też wiele innych wiadomości dotyczących tak zwanego codziennego życia poznamy (choćby tego, jakie udogodnienia stosowano w krzyżackim zamku w celu pozbywaniu się nieczystości...).

Ale najistotniejszy temat to rozstrzygnięcie tytułowego dylematu - który z królów - bo przecież Jadwiga też była królem! - bardziej zasłużył na to miano, który był lepszym władcą, czyje osiągnięcia są większe, cenniejsze? Instynktowna odpowiedź uczniów brzmiała, że to Jagiełło jest triumfatorem - dlatego też historyk powziął decyzję o wysłaniu uczniów na wycieczkę. A to, czego się dowiedzą, to niezwykle ciekawe i wartościowe informacje, także dla młodych czytelników, którzy po lekturze będą mogli olśnić swoich nauczycieli historii:)

Polecam
Katarzyna"Jadwiga kontra Jagiełło"
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Liczba stron: 224
Format: 14x 19,2 cm
ISBN: 978-83-10-13053-2

Komentarze

  1. Ja ten haczyk połknęłam i z przyjemnością pokazuję innym, żeby wiedzieli, że książki o historii mogą być fascynujące!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)