"Ala Baba. Kosmiczne zadania" - do dzieła, kosmiczni kreatorzy!;)Deszczowe lato w mieście to niekoniecznie koszmar;) Jeżeli ma się możliwość uczęszczania na ciekawe zajęcia w prężnie działającej placówce kultury, w której pracują energiczne i pomysłowe osoby, to wówczas dni mijają radośniej i ciekawiej! W ubiegłym tygodniu zajęcia dotyczyły kosmosu i tradycyjnie stały się źródłem wiedzy, ale i tematów do przemyśleń. Dyskutujemy zatem o tym, czy czarne dziury  mogą wciągać rakiety i co jest "za kosmosem";) Chyba na ogół trudno jest młodym osobom zrozumieć i pojąć te tematy. Wszak niedawno opowiadałam im o panu Twardowskim - podkreślając jednocześnie, że to legenda, a przecież i naukowe podejście nie jest nam obce (na przełomie lipca i sierpnia zaczęliśmy obserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w co wciągnęliśmy także babcię). 

Takie tematy potrafią zaciekawić najmłodszych, a cierpliwe i obrazowe tłumaczenie przybliżają wiedzę o kosmosie. I w przedszkolu, i w szkole sporo się o tym mówi, co nie przeszkadza najmłodszym snuć czasem marzenia o planecie słodyczy lub całej pokrytej placami zabaw i wesołymi miasteczkami;) W wyobrażonym kosmosie może znaleźć się wszystko! 

Jeśli mieliście przyjemności poznać przygody sympatycznej i pomysłowej Ali oraz jej braci-bliźniaków, to doskonale o tym wiecie!:) Znakomitym uzupełnieniem dla kreatywnych umysłów jest pełna niebanalnych poleceń książka "Ala Baba. Kosmiczne zadania". Graturn i Lenizja, kosmiczne pojazdy, niezwykłe istoty żyjące gdzieś w zakamarkach wszechświata, niewiarygodnie pomysłowe urządzenia - kolejne strony zaznajamiają nas z tajnikami uniwersum, które mamy wspólnie stworzyć. 

Dobra zabawa z tą pozycją wynika z faktu, iż młody odbiorca/wykonawca jest tu traktowany jako autorytet w kwestiach tego niezwykłego wszechświata dotyczących. To on dzięki swej pomysłowości, wyobraźni, kreatywności stwarza nowe okazy fauny, intrygujące pojazdy i przedmioty, twórczo rozwija skróty (KUBA to Kondensator Uczyć Bardzo Ambiwalentnych - dzięki niemu mniej przychylnie nastawione osoby z entuzjazmem przyjmują to, co im prezentujemy;)). 

Autorka proponuje porzucenie utartych schematów działania czy ustalonych wyobrażeń. Zdajemy sobie przecież sprawę, że formy życie istniejące na Ziemi powstały dzięki określonym warunkom, które w innym miejscu zaistnieć nie musiały, zatem istoty tam żyjące mogą prezentować się zupełnie inaczej! Na pewno najmłodsi będą mieli mnóstwo pomysłów w tej materii!

Duży format książki pozwala na śmiałe operowanie narzędziami plastycznymi, zaś fani kolorowania będą mogli dodać barw ilustracjom. Pozycja jest kierowana do młodych odbiorców, którzy potrafią zapisywać swoje pomysły, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by rodzice wystąpili w roli pracowitych skrybów spisujących koncepcje pociech. 

Polecam
Katarzyna
"Ala Baba. Kosmiczne zadania"
Autor: Joanna Wachowiak
Ilustrator: Teresa Zalewska
Wydawnictwo: BIS
Oprawa: miękka
Liczba stron: 48
Format: 21x29,7 cm
ISBN: 978-83-7551-533-6

Komentarze