"Qltura osobista" - czyli jak z Cecylką wyjść "na ludzi" ?Czytać dziecku należy. Ważne, by czytać też mądrze. Rzeczona Cecylia Knedelek jest bohaterką książeczki „Dobre maniery Cecylii Knedelek. Czyli o tym, że wypada widzieć, co wypada”. Cecylka na swej drodze spotyka kogoś, kto z dobrymi manierami jest mocno na bakier, co wynika raczej z niewiedzy niż ze złośliwości czy natury psotnika. To tak, jak i moje dziecko – jeśli „Maupie” nie powiem, co złe a co dobre w zachowaniu – będzie działać intuicyjnie… Nie zawsze ze społecznie akceptowanym skutkiem :)

Dzięki Cecylie i nieokrzesanej gąsce Walerii od kilku wieczorów nasze dziecko leżąc w łóżku słucha jak zaklęte – bo część pierwsza książeczki to opowiadania napisane w tak dynamiczny sposób, że czyta się to z zapartym tchem. Część druga – ho – to już konkrety: przyznam się po cichu, że jak mi dziecko w końcu zasypia, to podczytuję poza kolejnością, bo i mamusia sobie uświadomiła, że jej Savoir-vivre wymaga natychmiastowej poprawy!


Napisane – świetnie, zilustrowane – z humorem. Ilustracje pozwolą także na zabawy typu: a gdzie jest…? Ile na obrazku jest…? Czyli angażujące nawet maluchy. Znając moje dziecko – już za kilka dni samo będzie sobie wszystko, co tam narysowane, opowiadać, a książka ulegnie szybkiemu zużyciu. Poziom zużycia bajek jest dla mnie swoistym wskaźnikiem, czy dziecięciu się podoba. Tu nie mam wątpliwości, że będzie mi wydzierać bajkę z ręki.

Dla każdego rodzica, któremu każdego dnia zdarza się powtarzać, co wypada a co nie… Dla każdego dziecka, któremu potrzeba „kompendium wiedzy” z dobrego wychowania. Umiejące czytać będą mogły samodzielnie upewniać się, że postępują z kulturą i wyczuciem.

Mam niedosyt, bo przygody Walerii i Cecylii jak dla mnie zbyt szybko się skończyły, a były przezabawne.
Z zupełnie czystym sumieniem polecam i na pewno zabieram na wakacyjny wyjazd!

Martussa

Tytuł: Dobre maniery Cecylki Knedelek
Autor/Autorzy: Joanna Krzyżanek, Marcin Ciseł
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ
Stron: 192
Oprawa: twarda
Format: 215x215
ISBN: 978-83-7660-150-2
Rok wydania: 2011
Dla dzieci w wieku: od 3 do 100 lat


Egzemplarz recenzencki otrzymaliśmy od Wydawnictwa:

Komentarze