"Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze" - o wierze serdecznej i wielkim zachwycie nad światem

Setna rocznica urodzin to wyjątkowa okazja - stała się ona bodźcem do zebrania w dwóch pięknie wydanych tomach tekstów księdza Jana Twardowskiego adresowanych do młodego odbiorcy. To właśnie kończący się niebawem rok jest tym szczególnym dla wszystkich kochających poezję, pisarstwo księdza "Jana od Biedronki", bo pierwszego czerwca minęło sto lat od jego urodzin. Choć nie ma Go wśród nas, jednak w pewnym sensie jest obecny - właśnie dzięki temu, co wyszło spod jego pióra. 

Miałam tę niewątpliwą przyjemność być na dwóch spotkaniach autorskich z księdzem Janem Twardowskim. Skromny, cichy, jakby zawstydzony tłumem, który zebrał się, by posłuchać jego wierszy, czytał je niegłośno, a wszyscy w skupieniu słuchali, na twarzach pojawiały się uśmiechy, ocierano łzy, zasłuchani i zauroczeni zawsze chcieliśmy, by ta chwila trwała. A potem następowało cierpliwe wpisywanie dedykacji, bo każdy przychodził z tomikiem do podpisania czy też takowy nabywał - chciało się bowiem przedłużyć, powtórzyć te emocje, te uczucia, myśli, które się w czasie lektury pojawiały.

O tym, że wiersze zebrane w tym tomie to twórczość uniwersalna i ponadczasowa, przekonuje nas autorka słowa wstępnego - Joanna Papuzińska. W pięknym tekście wspomina swe dziecięce lektury, do których była "za mała", zatem tym bardziej ją intrygowały i kusiły, ma nadzieję, że te wiersze - tak różne w nastroju,  bo i radosne, i smutne, poruszające tak wiele tematów - codziennych, uroczystych, obrazy przyrody, zabawy dzieci, ale też i samotność, chorobę, śmierć - będą czytane i przez młodszych, na swój sposób odbierających i rozumiejących te treści, ale też i przez starszych odbiorców, że będzie to pozycja, po którą sięgać będziemy przez lata. 

Także sam autor, w zamykającym tom fragmencie z "Autobiografii", dziwi się, że jego niektóre "dorosłe" wiersze są czytane przez dzieci, przemawiają i do najmłodszych, przekazują im ważną prawdę o świecie, o wierze, o byciu człowiekiem. To nieco inne wiersze, niż te, które na ogół najmłodszym czytamy - bo rymów tu niewiele, forma nieregularna, tematy przeróżne - tak jak i nastrój. Ale jednocześnie jest obrazowanie bliski dzieciom - bohaterami są zwierzęta, często też i tacy mali bohaterowie się pojawiają, również kwestie wiary są w taki sposób ujmowane: poprzez przedstawienie Jezusa, Jego Matki i świętego Józefa w sposób analogiczny do naszych rodzin, przez pokazanie Boga "zwyczajnego na co dzień".

Pięknym wierszom towarzyszą urokliwe ilustracje, znajdują się one na każdej stronie i są niebanalnym dopowiedzeniem, uzupełnieniem treści wierszy, a dla najmłodszych wabikiem, który wprowadzi ich w świat poezji prostej, a tak mądrej, pełnej wzruszeń i humoru, poruszającej tematy ważne dla każdego.

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki


"Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze"
Autor: Ksiądz Jan Twardowski
Ilustrator: Marta Kurczewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 280
Format: 16,5x21,5 cm
ISBN: 978-83-10-12755-6Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)