Chcę mieć przyjacielaChcę mieć przyjaciela. O dziewczynce , która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem.

Przyjaźń jest bardzo cenna i nie dziwi, że autorzy książek dla dzieci podejmują jej temat. Bo od kiedy jak nie od najmłodszych lat, uczyć nasze dzieci, z kim dobrze się zaprzyjaźnić a z kim lepiej nie?


Wstęp bajeczki skierowany jest do rodziców, nauczycieli i wychowawców. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne zawsze ma świetne wskazówki, co jest dla nas niezwykle cenne. Dorośli sami także czytając ten wstęp mogą sprawdzić czy i oni rozumieją słowo przyjaźń.  Czy spełniają cudze oczekiwania i czy to daje szczęście? Na przykładzie opowiadania poznajemy przestrogi, bo w życiu dorosłym różnych ludzi poznajemy.


Samo opowiadanie ma doskonałą konstrukcję. Jest dziewczynka, która chce mieć przyjaciela. Czuje się samotna i chce kompana do zabaw, kogoś komu mogłaby powierzać sekrety, kto by ją rozumiał. Rozważa różne kandydatury i dochodzi do wniosku, że chciałaby za przyjaciela misia koalę. Jednak nie spotyka misia, ale krokodyla. Gad wydaje się jej smutny i postanawia, że się z nim zaprzyjaźni. Nazywa go Koala, chociaż do jej wymarzonego przyjaciela jest mu tak daleko. Odtąd przekonuje się, że  krokodyla ciężko polubić. Ma on swoje zwyczaje i wcale nie zważa na uczucia dziewczynki. Na to, że ona chce się z nim bawić i przytulać go. Zwierzę jest zimne i nieprzyjemne w dotyku, zupełnie inne niż miś koala. W porze, kiedy ona do niego przychodzi, on chce się kąpać. Zielony groźny zwierz nie lubi owoców ale mięso. Dziewczynka wiele robi by go uszczęśliwić, ale sama przez to staje się nieszczęśliwa.


W końcu poznaje misia koalę, takiego prawdziwego. I wie, że to jest dla niej najlepszy kandydat na przyjaciela. Może go przytulić, bo ma miękkie futerko. Może biegać i bawić się z nim w berka, mieć tajemne miejsce. Miś zawsze jej wysłucha. Jeść wspólne posiłki, czego tak brakowało jej w znajomości z krokodylem. Być szczęśliwą.

Gdy krokodyl próbuje złapać w paszczę dziewczynkę, ratuje ją jej przyjaciel koala . Teraz dziewczynka już dobrze wie co to przyjaźń.

Książeczka ma miłe dla oka rysunki :)

Serdecznie polecam!
Gosia


Tytuł  -Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem
Autor - Elżbieta Zubrzycka
Ilustracje - Marianna Jagoda - Mioduszewska
Wydawnictwo Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP
Oprawa twarda
Rok wydania 2011
Numer wydania 1
Liczba stron 40
Długość [mm] 205
Szerokość [mm] 205Komentarze