Recenzja - Jesień liścia Jasia - Recenzja...przyjdzie się nam zmierzyć z tematem życia i śmierci ; wpierw przyjdzie opowiedzieć o tym  naszym dzieciom. Jak to zrobić tak, by dziecko zrozumiało, że koniec to i początek?  Skorzystajmy z opowieści o liściu Jasiu.

W dzień, gdy piszę niniejszą recenzję, pierwszy, zbyt wczesny śnieg pokrywa pola. Ale stopnieje i znowu będzie jesień. Liść z drzewa jeszcze nie każdy opadł. Pora roku jednak już zimna. A kiedyś przecież była wiosna...

Opowiadanie o liściu Jasiu i jego towarzyszach z gałęzi, rozpoczyna się wiosną, gdy byli oni młodzi. Zieleń to kolor pierwszych liści i oznaka niedojrzałości. Życie Jasia jest przyjemne i on je takie kocha. Uwielbia, gdy wiatr lekko dmucha na gałęzie, cieszą go długie letnie dni, promienie słoneczne, które je umilają. Zna swoje przeznaczenie. Wie, że drzewo jest po to by dawać cień.


Lato Jasia szybko minęło. Inny liść, który dla bohatera opowiadania był najmądrzejszym z liści, opowiada mu, że po lecie nastaje jesień. Każdy liść klonu zmienia barwę i drzewo tak ustrojone jest pięknie kolorowe. A potem wiatr, który w lecie delikatnie kołysał liśćmi, teraz szarpie je mocno i zrywa z drzewa. Każdy liść umiera. Jaś drży z przerażenia, ale mądry kolega z gałęzi odpowiada, że taka jest kolej życia. Najpierw dorastamy, cieszymy się pełnią życia, a potem się starzejemy. Nie powinniśmy bać się zmian pór roku. To jest  naturalna kolej życia. A  ono odradza się na nowo, mimo, że my umieramy...

Opowieść ta jest tak pięknie podana, że nie sposób jej przekazać w kilku słowach. Dr Leo Buscaglia, autor,  porównując życie do liścia trafia do mnie z przekazem. Książkę zdobią zdjęcia liści w rożnych fazach dojrzałości. 

Serdecznie polecam
Gosia
Tytuł - Jesień liścia Jasia. Opowieść o życiu dla małych i dużych
Autor- Leo Buscaglia
Wydawnictwo Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP
Oprawa- miękka
Rok wydania - 2011
Numer wydania- 1
Liczba stron - 48
Długość [mm] 200
Szerokość [mm] 200
ISBN 978-83-60577-55-4

Opis Wydawcy :

Książkę i jej mądre przesłanie doceniło Wydawnictwo MAC Edukacja. Niniejsza publikacja jest proponowaną lekturą w podręczniku dla klasy III z cyklu Odkrywam siebie.

Zarówno dzieci jak i dorośli powinni do niej zaglądać zwłaszcza przy okazji licznych świąt: Pierwszego Listopada, Wielkanocą i zawsze wtedy, gdy pojawia się temat śmierci i umierania.
Wszystkie dzieci prędzej czy później dotyka śmierć najbliższych im osób, a także ukochanych zwierzątek. Jak o tym rozmawiać? Autor, Leo Buscaglia, potrafi to znakomicie.
Przepiękna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci. Książka sprzedawana w milionowych nakładach i przetłumaczona na kilkanaście języków, po raz pierwszy wydana w Polsce.


Komentarze

  1. książka jest piękna ale nie jako lektura dla 3 klasy lecz jako poradnik-pomoc w traumatycznych przeżyciach dla nawet najmłodszych dzieci.Czy nauczyciel jest przygotowany do przekazania w sposób właściwy bardzo delikatnego tematu dzieciom na lekcji ? Każdy z nas ma inną wrażliwość i powinien przy okazji takiego przeżycia być traktowany w sposób indywidualny bądź to za sprawą rodziców bądź psychologa. Dzieci bardzo przeżywają tę książkę nie mogą spać roztrząsają temat śmierci zadając pytania dotyczące swojej osoby. Uwierzcie wiem o tym bo moje dziecko i jego koledzy z klasy właśnie tak zareagowali a ich pani odbiera to jako atak na nią.Przecież ona tej książki nie napisała ani nie zarwierdziła jako lekturę. Brak słów !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)