Poznajcie "Panadoktora"! - "Po drugiej stronie okna - opowieść o Januszu Korczaku"


"Po drugiej stronie okna - opowieść o Januszu Korczaku" autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel ukazała się nakładem wydawnictwa Muchomor w serii "Biografie słynnych Polaków". Książka została wydana w 2012 roku, który to rok ogłoszono rokiem Janusza Korczaka. Wypadałoby pokusić się o taką refleksję: jak wiele wiemy o tej nietuzinkowej postaci - jeśli wciąż niezbyt dużo, to warto sięgnąć po tę lekturę. Wszystkie jej aspekty są godne uwagi - po pierwsze - godny podziwu bohater, człowiek, które można nazwać wręcz tytanem pracy. Leczył, kierował Domem Sierot, wykładał, prowadził audycje radiowe, redagował czasopismo dla najmłodszych - a wszystko z wielką pasją i z doskonałymi efektami. Był czuły na los dzieci, zatem dokładał wszelkich starań, by go poprawić, uczynić nie tylko znośnym, ale wręcz jak najlepszym, bo lata dzieciństwa procentują w późniejszym okresie życia. Kolejna sprawa to jego metody wychowawcze, ideały, zasady, które wcielał w życie. Wydawać by się mogło, że wychowanie pięćdziesięciorga dzieci musi się wiązać z bardzo rozbudowanym systemem kar i zakazów. A było wprost odwrotnie! Dzieci zawsze mogły liczyć na przebaczenie, nawet gdy zawiniły, a motywacją były raczej nagrody. Co więcej - mimo iż małe, to ich zdanie było równie ważne! Decydowały o wszystkich ważnych dla nich sprawach.

Warta uwagi jest też forma książki. Bohatera poznajemy jako kilkuletniego chłopca. Jego udziałem stają się smutne doświadczenia szkolne, ale i wsparcie ze strony babci, mamy; trudne warunki życiowe po śmierci ojca. Henryk Goldszmit był lekarzem, ale odnalazł w sobie także pasję pisarską. Stąd też bierze się pseudonim Janusz Korczak, pod którym jest tak znany - otóż takim godłem opatrzył prace wysłane na konkurs literacki. Wyróżnienie w tym konkursie uznał za dobrą wróżbę i ten właśnie pseudonim towarzyszył mu już zawsze.

Aby młody czytelnik jak najlepiej poznał realia życia w ówczesnych czasach, w książce znajdziemy wyjaśnienia trudnych słów pomysłowo umieszczone na marginesie, są plany, zdjęcia, a dodatkowo - myśli Janusza Korczaka zapisane na rogach stronic jak niegdyś sekrety w pamiętnikach.
Opowieść o życiu Janusza Korczaka na pewno nie pozostawi nas obojętnymi. To historia pełna wzruszających momentów, pokazująca trudne wydarzenia tamtych lat w sposób dostosowany do wieku młodego czytelnika. Piękna, poruszająca lektura.

Polecam
Katarzyna

"Po drugiej stronie okna - opowieść o Januszu Korczaku"
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka, Tomek Głowacki/Poważne Studio
Projekt graficzny, zdjęcia: Małgorzata Frąckiewicz/Poważne Studio
Wydawnictwo: Muchomor
Oprawa: twarda
Format: 15x19,5 cm
Liczba stron: 164
ISBN 978-83-89774-54-5
Komentarze