Szczypta historii – „A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta”


Nie jest łatwo przekazać jakieś fakty z przeszłości tak, by małoletni zrozumieli. Nawet nie tak zamierzchła przeszłość zdumiewa, a już bardziej oddalone w czasie zdarzenia się jakby w ogóle „nie do pojęcia”. Zatem by ułatwić to zadanie, warto sięgnąć po jakąś pomoc. Są atlasy historyczne dla młodego czytelnika, przeróżne kompendia, choć trzeba liczyć się z tym, że nagromadzona w nich wiedza nie jest łatwa do ogarnięcia. Co innego posłuchać gawędy o tym, jak to się żyło wiek temu, wcześniej… A jeśli bohaterami są rówieśnicy małego czytelnika, to taka opowieść na pewno zapadnie w pamięć.

 „A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta” spodoba się niewątpliwie zwłaszcza łodzianom, bo historia tego miasta, jego rozkwit są tematem opisanych wydarzeń. Ale i mieszkańcy innym miast nie będą narzekać na nudę;) Główni bohaterowie to czworo dzieci fabrykanta Karola Scheiblera. Najmłodszy, trzyletni Karolek jest „rodzynkiem”, ma trzy starsze siostry: Matyldę, Adelę i Emmę. Scheiblerowie są zamożni, ale rodzice wychowują dzieci tak, by szanowały przedmioty, znały wartość pieniądza, pracy. Przygód rodzeństwo ma mnóstwo. Chcą między innymi uratować miasto przed „morską kobietą”, Karolek uczy się powozić, borykają się z nieprzyjemnościami wynikającymi z wizyty nielubianej cioci (trzeba ją pocałować w rękę!),  rodzina powiększa się o nowego braciszka, a i w mieście dzieje się wiele ważnych rzeczy: pojawiają się latające maszyny, przyjeżdża cyrk i buduje się kolej! To ostatnie wydarzenie w dużej mierze udaje się zrealizować dzięki Karolowi Scheiblerowi, którego łodzianie nazywają diabłem. To niepokoi dzieci, ale cierpliwa mama wyjaśnia wszelkie wątpliwości w tej materii;)

Książka jest bardzo „stylową” publikacją: papier o ładnej barwie, ilustracje Katarzyny Kołodziej utrzymane w biało-czarnej kolorystyce, niekiedy połączone z fotografiami z epoki i zabawna wklejka – to wszystko sprawia, że ta książka podoba się, a jednocześnie jest ciekawą i wartościową pozycją.

Polecam:)
Katarzyna

„A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta”
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustrator: Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-7672-210-8

Komentarze