Zróbmy coś dobrego;) – „Maryna, gotuj pierogi!”
W niedziele obiad jest „niedzielny”, odświętny, czasem odwiedzamy rodzinę. A sobota? To najmilszy dzień w całym tygodniu! Przed nami perspektywa jeszcze jednego wolnego dnia, a sama sobota to okazja, żeby razem spędzić jak najwięcej czasu, zrobić coś wspólnie, cieszyć się leniwie mijającymi w gronie rodziny chwilami. O właśnie – leniwie – ale może być i trochę pracowicie. Najprostsze do przygotowania są niewątpliwie leniwe pierogi, ale dzisiejsza lektura namawia nas do pewnego wysiłku, który się nam opłaci. Bo efekt jest zawsze zniewalający – któż nie lubi pierogów? To chyba pytanie retoryczne, prawda?;)
„Maryna, gotuj pierogi!” to ludowa przyśpiewka – zabawny tekst (wersja nieco zmodyfikowana przez autorkę), powtarzające się fragmenty – to wszystko sprawia, że łatwo wpada „w ucho”, będzie zatem na pewno miłą lekturą. Wielbicielom ludowej twórczości ta pozycja przypadnie na pewno do gustu, ale nie tylko im – bo wbrew ludowej proweniencji tekstu ilustracje są w zupełnie odmiennym klimacie. „Sprawczynią” tego „zamieszania” jest Katarzyna Bogucka. Charakterystyczne rysunki tworzą z tradycyjnym tekstem ciekawą jakość – pokazują jego ponadczasowość i uniwersalność. Są też intrygującym dopełnieniem historyjki. Z ilustracji niezbicie wynika, iż prowadzenie domu nie jest pasją Maryny: widzimy ją raczej jako damę dbającą o swoją urodę, rozwijającą się kulturalnie lub opiekującą się swymi pupilami. Maciej to prawdziwy mężczyzna;) Niestraszny mu żaden środek lokomocji – a jest ich sporo! – a poza tym zgodnie z powszechnym mniemaniem – to mężczyźni są najlepszymi kucharzami. I w końcu Maciej bierze sprawy w swoje ręce. A idzie mu to jak z płatka, więc niebawem w mieście pojawia się nowy lokal – „U Macieja”, który – jak wynika z ilustracji – cieszy się sporym powodzeniem.
Zatem namówmy i tatkę do przygotowania pierogów według przepisów umieszczonych na wklejce książeczki – my będziemy na obiad degustować ruskie;)
Polecam,
Katarzyna 


Tytuł: „Maryna, gotuj pierogi”
Autor: Katarzyna Bogucka (na podstawie piosenki ludowej)
Ilustracje: Katarzyna Bogucka
Wydawnictwo: Tatarak
Liczba stron: 32
Format: 22cm x 17,5cm

Komentarze