"Mały Duszek" Otfried Preussler



Autorzy tłumaczenia tej przesympatycznej opowieści to Hanna i Andrzej Ożogowscy. I w jej klimacie odnalazłam wiele z ulubionych lektur z dzieciństwa - tych autorstwa Hanny Ożogowskiej. Podobieństwa można też się doszukać w ilustracjach - wydania, które wciąż są w moim posiadaniu są ilustrowane w nieco zbliżony sposób. Zatem stała się ta książka poniekąd miłym powrotem do przeszłości. Pamiętacie, jak trudno było oderwać się od czytania, gdy jadło się jak najszybciej, by znów czytać, chowało się książkę pod ławką, bo nęciła tak bardzo, że nie sposób było doczekać do końca lekcji? Jest w "Małym Duszku" magia, która intryguje, a tytułowy bohater budzi tyle sympatii, że z niecierpliwością przewracałyśmy kolejne strony, by się dowiedzieć, jak też potoczą się jego losy.

Mały Duszek choć tak się nazywa, jest dość wiekową istotą. Zasłużył się w sposób wyjątkowy podczas oblężenia miasta przez Szwedów, lubi wspominać to wydarzenie, choć równie chętnie opowiada o innych swoich przygodach, w które obfitowało jego długie życie. Tymi opowieściami wymienia się z przyjacielem - puchaczem Uhu-Szuhu. Jemu też zwierza się ze swego marzenia. Jest nocnym duszkiem i marzy o zobaczeniu, jak wygląda świat w świetle słonecznym. Czy to marzenie się spełni? Jeśli się bardzo czegoś chce, podejmuje się przeróżne wysiłki, by cel osiągnąć. Zatem choć początkowo wydaje się, iż obudzenie się duszka o innej porze dnia nie jest możliwe, to jednak dzieje się coś zaskakującego! Duszek ma okazję obudzić się w dzień. Noc i dzień różnią się pod wieloma względami, więc i ta godzina duchów na dzienną porę przeniesiona ma swoje przeróżne reperkusje;) Przygód Mały Duszek ma mnóstwo, a wraz z nimi zadziwiające zdarzenia rozgrywają się w całym mieście Puchaczowie.

Pojawia się też przesympatyczne rodzeństwo, które ma swój udział w przebiegu zdarzeń, jest trochę strasznie (ale naprawdę odrobinę!), ale też zabawnie. Bardzo spodobała nam się ta opowieść, zatem gorąco polecamy tę lekturę!
Katarzyna i dziewczynki






"Mały Duszek" 
Autor: Otfried Preussler
Ilustrator: Franz Josef Tripp
Wydawnictwo: Bona
Format: 145x205 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 120
ISBN: 978-83-62836-05-5

Komentarze