O sile uczuć - "Fonsito i księżyc" Książka noblisty przeznaczona dla młodego czytelnika zaskakuje pod wieloma względami. Jeśli pokusimy się o poszukanie grafik z obcojęzycznymi wydaniami, okaże się, że są to sympatyczne rysunki, Fonsito jest blondynem, jego ukochana Nereida ma grzywkę, rysunkowy księżyc zagląda przez okno. Miłe to bardzo, ale przyznam, że właśnie ilustracje w wydaniu sygnowanym przez "Znak" wywołują większe wrażenie, zaskakują i przyciągają uwagę.

Fonsito i Nereida zaintrygowali małe czytelniczki, zatem czytamy tę historię wciąż i wciąż... A czytania niby nie ma zbyt wiele, bo licząca czterdzieści stron książeczka zawiera niezbyt długą opowieść o rodzącym się uczuciu małego chłopczyka do koleżanki z klasy, która zauroczyła go swym wyglądem. Jej opis przypomniał mi Śnieżkę (czarne włosy, biała cera), choć sympatyczna dziewczynka na fotografii aż tak jasnej skóry nie ma. Choć piękna jest istotnie, zatem nie dziwi fascynacja Fonsita. Chłopczyk pragnie pocałować ją w policzek, ale dziewczynka wystawia go na pewną próbę - prosi o księżyc. Czy jest to swoisty żart? A może pragnie sprawdzić, jak wielka jest siła uczucia Fonsita? Chłopiec nie poddaje się, choć zadanie nie jest proste, ba - wręcz niemożliwe... Ale czy rzeczywiście? Wiemy przecież, że miłość przenosi góry;) Zatem i zdobycie księżyca może się udać! W jaki sposób? O tym przekonają się ci, którzy sięgną po tę uroczą lekturę.

Jest piękna pod każdym względem: twarda okładka, obwoluta, cudowna od strony ilustracyjnej i taka też w warstwie treściowej. Wyjątkowa opowieść z przesłaniem, które sprawia, że jest to propozycja nie tylko dla dzieci.

Polecam,
Katarzyna

"Fonsito i księżyc"
Autor: Mario Vargas Llosa
Ilustrator: Katarzyna Borkowska
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Liczba stron: 40
Format: 200 x 255 mm

ISBN 978-83-240-1740-9

Komentarze