Wakacyjne klimaty - "Nad wodą" Ali Mitgutsch


Przyznam szczerze - nie miałam w planach zakupu tej książki. Ale... Wszelkie znaki na niebie i ziemi (a także wodzie;)) wskazują, że byłby to gruby błąd! A dlaczego w planach jej nie było? Bo w sumie sporo mamy wielkoformatowych, kartonowych książek obrazkowych, są w naszym posiadaniu także dwie wcześniejsze pozycje, których autorem jest Ali Mitgutsch - "Na wsi" i "W mieście". 

No ale właśnie: mamy tego typu książek parę z kilu różnych powodów. Po pierwsze niewiele jest maluchów, a i starszych czytelników, którzy są na takie publikacje obojętni;) Jak miło jest zagłębić się w drobiazgowo przedstawioną scenę, odnajdywać wciąż nowe szczegóły, dzielić się swymi spostrzeżeniami i niewątpliwie także poszerzać wiedzę. 

Ali Mitgutsch nie tylko pokazuje swoiste scenki rodzajowe nasycone przeróżnymi detalami, ale też na kolejnych kartach przedstawia istotne informacje dotyczące danego miejsca, danej dziedziny. Zatem oglądając "Na wsi" poznajemy specyfikę codziennych zajęć, prac w tartaku, widzimy, jak się buduje drogę. "Nad wodą" przekazuję z kolei wiedzę na temat połowu ryb - amatorskiego i zawodowego, a także arcyciekawe wiadomości o budowie statku. I tu właśnie pojawia się kolejny powód, dla którego kolejna książka była niezbędna;) Mały czytelnik - w tym przypadku "oglądacz" - potrafi zatopić się w takiej publikacja na długo. Owszem, mama czy tata na początku świetnie się sprawdzają w roli osoby wyjaśniającej, wskazującej, opowiadającej. Ale potem już samodzielnie rozkłada się tę pokaźnych rozmiarów książkę i wnikliwie studiuje kolejne strony. U nas największą atencją cieszy się właśnie przekrój statku oraz letni pobyt nad morzem. Ileż tam się dzieje! Ile postaci do przeanalizowania;) Pan ratownik na wysokiej wieży, ludzie opalają się, chłopiec oblewa opalającą się dziewczynkę wodą, jedna z pań ma okulary przeciwsłoneczne na pół twarzy, są przebieralnie z różnobarwnymi drzwiami i mnóstwo innych szczegółów do wskazanie, dostrzeżenia, omówienia. A takich stron w książce jest o wiele więcej! Dziewczyny zatem siadają każda z wybraną książką i studiują je, a czasem decydują się na wspólne oglądanie i jedna przez drugą opowiadają sobie, co widzą, co je intryguje.

Zatem gorąco polecam "Nad wodą" nie tylko na upalne, letnie dni;) Nawet jeśli woda nie jest ulubionym żywiołem naszych pociech, to na pewno po uważnym przestudiowaniu tej pozycji bliższa znajomość zostanie zadzierzgnięta:)

Katarzyna"Nad wodą"
Autor, ilustrator: Ali Mitgustch
Wydawnictwo: Tatarak
Oprawa: twarda
Format: 23.5 x 31.5 cm
Liczba stron:16
ISBN: 978-83-63522-04-9
Komentarze