"Zbyt późno"? Nie poddawajmy się;)


To zawsze bardzo trudna, sporna kwestia. "Czy możemy iść na wieczorny, deszczowy spacer?" "Ale jest już ciemno, pada." "Przecież ja chcę iść na deszczowy spacer, tata też chce" Okazuje się jednak, że tata - o dziwo! - nie chce!!! Zapewne nie posiadacie się ze zdumienia;) Córka nie traci zapału: "Chcesz, chcesz...":) Takich dyskusji, niekończących się sporów, przekonywania za wszelką ceną przytoczyć pewnie każdy z nas może mnóstwo. W myśl przysłowia: "Nie ma złej drogi do mej niebogi", nasze córki nigdy nie uznają żadnej pogody za niesprzyjającą, zawsze mają mnóstwo zapału, wiele świetnych pomysłów na wyprawę w nieznane, choć czasem pozwalają podjąć decyzję rodzicom (sobota rana, z wielkim oporami wstajemy i słyszymy radosne, rozświergotane pytanie: "A gdzie dziś jedziemy?";)).

Chęć poznawania świata jest ogromna, a świat bardzo wielki, zatem warto wykorzystać każdą chwilę, każdą sprzyjającą okazję.

Niestety, tak się właśnie zdarza, że najmłodsi mają mnóstwo energii, a starsi... No cóż - zdecydowanie mniej;) Bohater "Zbyt późno", Riccardo, chce właśnie wyruszyć na poszukiwanie przygody, ale rodzice i dziadkowie nie wykazują żadnego entuzjazmu. Zostali oni zabawnie przedstawieni - swe obłe, okrąglutkie postacie pewnie zawdzięczają pysznościom, które wciąż pochłaniają, siedzącemu, a nawet "leżącemu trybowi życia";) Cóż zatem zrobić, gdy nikt nie chce towarzyszyć w wyprawie? Co pozostaje? Podróż w marzeniach, we śnie? Znalezienie kompanów, którzy nie zawahają się pójść do Zbyt Późno nawet jeśli jest zbyt późno? Historia ta jest otwarta na interpretacje, a na dodatek zachwyca intrygującymi ilustracjami. Całostronicowe, a właściwe dwustronicowe, w oryginalnej gamie kolorystycznej są ciekawym dopełnieniem tej opowieści. Kontrastowo przedstawiono dom, który jest symbolicznie bardzo pusty i miejsca, które Riccardo odwiedza: las, miasteczko - pełne życia, radości, dziania się. Warto zatem dać się namówić najmłodszym i nawet jeśli jest ciut zbyt późno, to niech to nie przeszkodzi nam w choćby małej wyprawie w znane lub nieznane.

Polecam
Katarzyna
"Zbyt późno"
Autor: Giovanna Zoboli
Ilustrator: Camilla Engman
Wydawnictwo: Entliczek
Format: 23x26 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
ISBN:978-83-63156-01-5Komentarze