Znane i mniej znane - ale bardzo lubiane! - Jan Brzechwa "Sto bajek"


Zdarza się, iż narzekamy na niewielki wybór wierszy dla najmłodszych. W księgarniach na półkach wciąż te same tytuły, wydawać by się mogło, że się wprost multiplikują książeczki z nieśmiertelną "Lokomotywą" czy "Rzepką" Tuwima albo też "Staś Pytalski" lub "Na straganie" Brzechwy. Wiadomo, że są one lubiane, ale warto też sięgnąć po nieco zapomniane, mniej znane utwory. W przypadku Brzechwy doskonałą okazją jest wydany przez Bajkę zbiór - nomen omen;) - "Sto bajek". Bardzo okazała książka! Pod wieloma względami - bo jak się okazuje - to informacja dla skrupulatnych osób - utworów jest nawet więcej niż tytułowe sto! Poza tym to bardzo ładne, solidne wydanie. Twarda okładka kryje nie tylko zabawne, ciekawe wiersze, ale i mnóstwo świetnych ilustracji. Ich autorem jest Piotr Rychel - i warto to nazwisko zapamiętać, gdyż będzie ono gwarancją nietuzinkowych prac, barwnych, radosnych, ale nie pstrokatych ani infantylnych.
Nam podoba się wszystko: poczynając od miłej w dotyku okładki, nietypowych wklejek - bo zdobią je niejednakowe obrazki, poprzez dobry, niebłyszczący papier, bardzo czytelny druk, wiele wierszy, które sobie odświeżyliśmy w pamięci, a także sporo nieznanych (choćby "Ciaptak", "Wakacje", "Orzech" czy "Włos"). Starannie opracowane zostały wszystkie elementy: nawet sposób zapisu tytułów w pomysłowy sposób każdorazowo nawiązuje do treści wiersza.
Na końcu tego wydania znajdziemy kilkustronicowy słowniczek, dzięki któremu młody czytelnik będzie mógł poznać wyjaśnienie nieużywanych dziś lub rzadziej stosowanych słów.
Dziewczynki najbardziej polubiły ostatnią część zbiorku mającą tytuł "Prosimy do zwierzyńca" - bo mnóstwo tu ilustracji, wiele z tych utworów już znały, ale też poznały kilka nowych, no i nawet dzięki temu wzbogacił się ich repertuar wierszy do prezentowania rodzinie czy znajomym - co uwielbiają;)
Polecam,
Katarzyna


"Sto bajek"
Autor: Jan Brzechwa
Ilustrator: Piotr Rychel
Wydawnictwo: Bajka
Oprawa: twarda
Format: 167 x 238 mm
Liczba stron: 248
ISBN 978-83-61824-40-4

Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)