"Krasnoludki" - małe, lecz wspaniałe!


Jeśli chodzi o krasnoludki, to sprawa jest jasna: małe istotki, mieszkające w lesie pod grzybkiem czy też liśćmi paproci. Czasem też lubią pojawić się w wiejskiej chatce i pomóc biednym jej mieszkańcom. No tak, ale to nie jest - jak się okazuje constans;) Otóż opisane przez Melanię Kapelusz krasnoludki jako miejsce osiedlenia wybrały dom Ady, choć pomieszkują także w domku dla lalek, również do Ady należącym. Jeśli chodzi o pomaganie, to okazuje się, że zarówno dziewczynka jak i jej rodzice chyba nieźle sobie ze wszystkim radzą, gdyż krasnoludki raczej nie ingerują w te kwestie;)

Tu spotykamy całkiem sporą drużynę krasnoludków:) Są braćmi i jest ich trzynastu. A wiadomo - w takiej grupie nudzić się nie sposób, co więcej - każdy ma jakiś intrygujący pomysł, propozycję, krasnoludki różnią się także charakterem, pasjami. Dlatego przygód jest mnóstwo, niektóre idealnie odzwierciedlające nasze codzienne sytuacje w życiu - na przykład opowiadanie o wymownym tytule  "Ktoś zabrał moją skakankę" czy w innym - "Stoję i nigdzie nie chodzę" - w którym bracia przygotowują przyjęcie-niespodziankę dla Wieśka świętującego urodziny, ale ten także chce być włączony w ich prace i sekrety. Są i przygody typowo krasnoludkowe - na przykład huśtanie się na krzesełku z domku lalek przywiązanym sznurowadłami do krzeseł albo zawody lekkoatletyczne, w których biegano wokół krzesła. Ale choć akcesoria są na miarę trzynastu malutkich braci, to rozwój wypadków, reakcje krasnoludków są i dla ludzi ciekawym przekazem. Dla tych małych ludzi, ale i dla dużych;) Często bardzo zabawne są te przygody, obserwacje zaskakują, bo przecież z kilkucentymetrowej perspektywy nasze ludzkie sprawy wyglądają zupełnie inaczej!

No i jest to też niezwykle edukacyjna pozycja;) Dowiemy się, dlaczego nie należy dłubać w nosie i gwizdać, jak wygląda zabawa w "Starą wiewiórkę" (bardzo fajna!) i dlaczego lepiej samemu posprzątać swoje zabawki, niż liczyć na pomoc choćby i dwunastu braci;)
A ilustracje? Najmilsze i najradośniejsze! Krasnoludki stworzone przez Ewę Poklewską-Koziełło są urocze i przesympatyczne. I wcale nie noszą wyłącznie czerwonych strojów!

Polecam
Katarzyna

 "Krasnoludki"
Autor: Melania Kapelusz
Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo: Bis
Oprawa: twarda
Format: 19,5x20,5 cm
Liczba stron: 84
ISBN: 978-83-7551-006-5
Komentarze