"Tuwim. Wiersze dla dzieci" - ulubione wiersze, genialne ilustracje


To niezwykłe wydanie wierszy Tuwima zilustrowane przez siedem autorek ukazało się w 2008 roku. W tym samym roku otrzymało ono główną nagrodę w prestiżowym konkursie BolognaRagazzi Award w kategorii "poezja". A to nie jedyna nagroda: oprócz tego książka otrzymała Wyróżnienie Specjalne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku 2008", zaś w roku 2009 jury Międzynarodowego Biennale Ilustracji w Bratysławie przyznało Wydawnictwu Wytwórnia Wyróżnienie Specjalne za tę pozycję. Nic zatem dziwnego, że tak docenione wydanie było przez czytelników rozchwytywane. A kto je nabył, ten szczerze polecał znajomym, na forach, w prasie... Dlatego nakład rozszedł się błyskawicznie. Teraz nabycie egzemplarza jest prawdziwym cudem, raczej należy szukać go w "drugim obiegu". Ale potrwa to niedługo! No właśnie - mamy przecież Rok Tuwimowski, zatem wydawnictwo zapowiada dodruk!

To bardzo dobra wiadomość, bo ten zbiór powinien znaleźć się w posiadaniu każdego miłośnika literatury, ale i niesztampowych, intrygujących ilustracji.

Po całej masie dość przewidywalnych, stereotypowych ilustracji, które zdobiły kolejne większe lub mniejsze zbiory wierszy Tuwima, tym razem czytelnik otrzymuje coś, co zapadnie w pamięć, pozwoli cieszyć nie tylko uszy, lecz i oczy, zaskoczy i być może zainspiruje.

Brak tu werystycznego przedstawiania rzeczywistości, są raczej swobodne interpretacje, przeróżne techniki ilustracyjne, mnogość materii wykorzystanych do kolaży, a co za tym idzie - spora różnorodność prac. To ciekawy zabieg: zaprosić do stworzenia warstwy obrazowej kilka osób. Każda z ilustratorek prezentuje odmienny warsztat, ulubienie innych metod twórczych. W przypadku tego wydania kolejne "rozdziały" wynikają ze zmiany osoby ilustrującej - oddzielają je karty z wzorem obecnym na okładce, tyle że w odwróconej kolorystyce, jednak śmiało można powiedzieć, że nawet bez tego zabiegu identyfikacja byłaby bezbłędna.

Naszą szczególną uwagę przyciągnęły ilustracje Gosi Gurowskiej, tak silnie powiązane z współczesnym zinformatyzowaniem, komputeryzacją, digitalizacją. Ale to może też i dlatego, że zilustrowana przez nią "Lokomotywa" jest tak lubiana przez dziewczyny-fanki kolejnictwa;) Bo właściwie każda z autorek zaciekawia, zaskakuje, a ilustracje wchodzą w interesujący, niebanalny dialog z tekstami wierszy.
Zatem warto wypatrywać nowego wydania, nabyć je i delektować się, podziwiać, cieszyć, bawić...

Polecam
Katarzyna
"Tuwim. Wiersze dla dzieci"
Tekst: Julian Tuwim
Projekt okładki: Anna Niemierko
Ilustracje: Gosia Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska, Justyna Wróblewska
Wydawnictwo: Wytwórnia
Oprawa: twarda
Format: 19x21 cm
Liczba stron: 140
ISBN:  978-83-9234-864-1

Komentarze