"Wielka księga zwierząt" - ze zwierzętami za pan brat!


Flora i fauna niezwykle intrygują najmłodszych. A nawet można śmiało stwierdzić, że świat zwierząt nawet bardziej zajmuje, ciekawi. Zatem chyba nie ma rodzica, który nie byłby zasypywany gradem pytań odnośnie poszczególnych gatunków. U nas - i zapewne nie tylko u nas - królują tematy żywieniowe;) Wciąż słyszymy to samo pytanie: "A co jedzą krokodyle? A foki? A lwy? Co jedzą mrówki? Konie? Ryby?" Na szczęście nie są to sprawy tak trudne, jak pytania o budowę wszechświata czy jakieś egzystencjalne zagadnienia, jednak i tu czasem trzeba się chwilę zastanowić, nierzadko sięgnąć po jakieś źródło.

I "Wielka księga zwierząt" sprawdza się genialnie. Śmiem twierdzić, że spodoba się każdemu dziecku, będzie ciekawą pozycją do oglądania dla najmłodszych, nieco starsze dzieci dowiedzą się z niej kilku interesujących danych - dzięki wspólnej lekturze z rodzicami. No i wreszcie najmłodsi uczniowie  zdobędą solidne podstawy wiedzy na temat wielu gatunków zwierząt.

Zdjęcia są świetne: dokładne, duże zbliżenia, oglądanie tej publikacji to prawdziwa przyjemność. A treść? Bardzo pomysłowo przedstawiona! Na każdej stronie znajdziemy "List gończy" - najistotniejsze informacje odnośnie każdemu gatunku - wagę, wielkość, długość życia, występowanie, no i to, co dla nas w tej chwili najbardziej intrygujące;) - pożywienie! Z racji wieku często od tego właśnie zaczynamy. Dziewczynki pytają o to, co jedzą kaczki. Zatem szybkie zerknięcie do indeksu, który ułatwia bardzo odnajdywanie potrzebnych informacji w książce. Już wiemy, strona 142, zaglądamy, oglądamy, czytamy... I nigdy nie zdarza się tak, że książka zostaje odłożona! Oglądamy kolejne zdjęcia, poznajemy informacje o następnych zwierzętach, wertujemy, wracamy, porównujemy. To zajęcie na długo, wciąga, bawi i uczy, wiedza naprawdę przyrasta! Młodsza dziś rozpoznała kukułkę!:)

A co odkryją bardziej zaawansowani wiekowo czytelnicy?;) Na stronie z fotografią mamy w ramce umieszczoną krótką informację-ciekawostkę, na sąsiedniej stronie mamy tekst przybliżający dany gatunek, informacje o umaszczeniu, liczbie młodych, ich rozwoju, o tym, gdzie zwierzę zamieszkuje w naturalnych warunkach, o korzyściach ze zwierząt hodowlanych, o usposobieniu domowych pupili, o tajemnicach życia zwierząt żyjących w puszczy czy też w wodzie... I wiele jeszcze innych wiadomości!

Na wklejce są ślady zwierząt i sięgając po tę książkę naprawdę czujemy się jak tropiciele, przed którymi świat fauny nie ma już tajemnic!:)

Polecam
Katarzyna

"Wielka księga zwierząt. Tajemnice natury"
Autorzy: Antje Kleinelumern-Depping i Christina Langer
Wydawnictwo: Jedność 
Oprawa: twarda, szyta nićmi, z ozdobnym flokiem
Stron: 160
Format: 22,4x22,4 cm
ISBN: 978-83-7660-566-1Komentarze