"Garść radości, szczypta złości. Mnóstwo zabawnych ćwiczeń z uczuciami. "

„Garść radości, szczypta złości” to idealna pozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także wczesnoszkolnym. Jest fantastycznym sposobem na przybliżenie dziecku tak trudnego temu jakim są emocje. Poznania i zrozumienia najważniejszych emocji, nauczenia się ich  rozpoznawania, rozróżniania, a także wstępem do nauki radzenia sobie z niektórymi z nich. To książka przez którą rodzic z dzieckiem, czy też opiekun wraz z podopiecznym powinni „przejść” razem. Bowiem emocje nie są łatwym zagadnieniem. Nawet dla nas dorosłych niekiedy stają się ogromnym problemem. Dzieci w dużej mierze poznają abstrakcyjną część świata (np. emocje, uczucia) przez własne doświadczenia, doznania. Dlatego trafionym zabiegiem autorów tej pozycji jest odwoływanie się do własnych przeżyć czytelnika.
Książka napisana w sposób niezwykle przyjemny, przejrzysty i zrozumiały dla dzieci.
Jej konwencja zachowana została w ciekawej formie.
 Dla dociekliwych ;)
Na samym początku książki autorzy wprowadzają czytelnika w tematykę emocji. Przedstawiają graficzną wizję niektórych z nich.Następnie znajdujemy informację, iż ta książka jest dziełem, które będzie tworzyć czytelnik wraz z autorami. Dziecko jest zachęcane do kolorowania i ozdabiania zamieszczonych ilustracji, ale także dorysowywania własnych pomysłów, emocji, przeżyć. Dzięki tym zabiegom książka ta staje się niepowtarzalną własnością każdego młodego czytelnika.
Po tym krótkim wstępie zostają przedstawieni bohaterowie książki, którzy to pomogą dziecku zapoznać się z poszczególnymi emocjami, by następnie stworzyć razem z czytelnikiem historię fascynującej
i pouczającej wyprawy do Krainy „Potworów” ;)Autorzy zapoznając bliżej dziecko z emocjami: złości, smutku, strachu, wstydu, zazdrości, radości i dumy, tłumaczą skąd bierze się dana emocja, w jakich sytuacjach najczęściej się pojawia, co jej towarzyszy, jak ją rozpoznać oraz jak niekiedy sobie z nią poradzić.
Po przedstawieniu danej emocji przed dzieckiem stawiane jest zdanie, ćwiczenie, które ma na celu dogłębniejsze poznanie i zrozumienie danej emocji. Sposób ten niezwykle uaktywnia dziecko, a jak wiadomo przez przeżycia oraz działanie więcej jesteśmy wstanie zrozumieć oraz zapamiętać.

Dla mnie książka jest jak najbardziej trafionym pomysłem odpowiadającym potrzebom dziecka oraz oczekiwaniom rodzica. Gorąco polecam!
MagdaAutor - Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko
Wydawnictwo - Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP
Rok wydania - 2010
ISBN 978-83-60577-53-0
Wydanie - pierwsze
Oprawa - miękka
Liczba stron- 64
Format - B5Komentarze