"Przygody Alexa w krainie liczb" - oswajamy matematykę;)


Podziały mogą być przeróżne. Niektórzy lubią jazz, inni rock, inni jeszcze szanty, preferencje jedzeniowe także są przeróżne, ale jeśli chodzi o matematykę, to na ogół albo ją uwielbiamy, nie ma ona dla nas żadnych tajemnic, albo - wprost przeciwnie: to zmora naszych szkolnych lat, a jeśli nawet mamy je za sobą, to pewnie czasem nawiedza nas sen o trudnym zadaniu, które mamy rozwiązać przy tablicy, o maturze z matematyki, gdy w głowie mamy pustę... Książka "Przygody Alexa w krainie liczb" jest zadziwiającą pozycją - bo trafi w gusty zarówno jednej, jak i drugiej grupy tak podzielonej stosunkiem do matematyki. I ani jedni, ani drudzy nie powinni nudzić się podczas lektury. Ba, wręcz przeciwnie, być może nawet okaże się, że ci, którym dotąd królowa nauk kojarzyła się raczej z niezrozumiałymi zagadnieniami, odkryją matematykę dla siebie jako nową pasję!

Od razu chcę uspokoić tych, którzy obawiają się masy wzorów, definicji, zawiłych wywodów. Wprawdzie poruszane zagadnienia dotyczą matematyki, ale jest to, jeśli można tak określić, w znacznej mierze bardziej "humanistyczne" podejście, z pogranicza różnych dziedzin nauki. Na dodatek to naprawdę pasjonująca lektura. Autor ukończył studia z zakresu matematyki oraz filozofii, pracował jako dziennikarz, przygotowywał reportaże dla telewizji, a za niniejszą pozycję otrzymał kilka znaczących nagród, między innymi Galileo Prize czy Peano Prize - zatem to już może stanowić dobrą rekomendację. Doskonale zna opisywane zagadnienia, potrafi je pasjonująco przedstawić, co więcej - by książka była wiarygodna, kompletna i wartościowa, sporo podróżował, bo naocznie zbadać różne matematyczne kwestie, by spotkać nietuzinkowych ludzi legitymujących się nietypowymi umiejętnościami. I nie tylko ludzi! Bellos opisuje także zwierzęta i ich matematyczne zdolności, swobodnie także "porusza się" w czasie, zatem mamy tu wiadomości o matematykach sprzed naszej ery, jak i współcześnie żyjących pasjonatach tej dziedziny nauki.

I choć może sobie tego nie uświadamiamy, matematyka otacza nas na co dzień, zatem świadomość jej tajemnic, poznanie jej istoty jest na pewno ważną, potrzebną sprawą.
Poza tym znajdziemy tu mnóstwo zabawnych, ciekawych informacji, matematyczne rozrywki, poznamy zasadę złotego podziału czyli sekrety liczby fi, przeanalizujemy prawdopodobieństwo wygranych w rozmaitych grach losowych, w tym także tych, które mogą nas znacząco wzbogacić... Intrygujących wiadomości jest mnóstwo, zatem mimo niemałych rozmiarów książkę wprost pochłoniemy - to wysoce prawdopodobne! Świetna pozycja uświadamiająca nam, jak wszechstronna, ważna i potrzebna jest ta gałąź nauki - matematyka.

Polecam
Katarzyna"Przygody Alexa w krainie liczb"
Autor: Alex Bellos
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: miękka
Liczba stron: 544
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-7659-763-8

Komentarze