"Rymowane przepisy na kuchenne popisy" - wierszowane inspiracje na kuchenne wariacje:)
"Rymy w kuchni się sprawdzają -
pyszne potrawy powstają!"
Tym "kulawym" własnym dwuwierszem zachęcamy do sięgnięcia po nieco starszą pozycję wydawnictwa Media Rodzina. Ostatnio koleżanka szukała książki dla niejadka;) - i tę książkę jej poleciłam. Choć może lepiej powiedzieć - nie dla niejadka, a dla grymaśnika. Bo to tak zazwyczaj bywa: słodycze mogłyby być konsumowane w ilościach nieograniczonych. Ale gdy na stole obiad, a wśród jego składników moc warzyw, bo i z takiego aspektu lata warto korzystać, to większość dzieci nagle deklaruje: "Nie jestem wcale głodny!". Pewnie sposobów na to jest wiele, choćby unikanie łakoci dałoby dobry efekt. A gdy na dodatek zaserwujemy coś wspólnie przygotowanego albo nawet pozwolimy najmłodszym samodzielnie w kuchni podziałać, wówczas niechybnie zdarzy się tak, że i warzywa, nawet te bardziej "egzotyczne" niż marchewka zostaną spałaszowane!

Autorka zaręcza w wierszu otwierającym zbiorek, że wszystkie potrawy, o których napisała, są nietrudne do przygotowania, zatem są to naprawdę przepisy do zrealizowania - zarówno ze względu na proces "twórczy", jak i dostępne składniki. A w wierszach tych znajdziemy oprócz przepisów i sporo "wartości dodanej" - dobre rady na temat żywienia, nieco zaleceń odnośnie bezpieczeństwa, a nawet małą lekcję języka włoskiego;)

Wierszowane przepisy miło jest czytać dla samej przyjemności lektury, choć trzeba tu szczerze przyznać: jeden-dwa wierszyki i już czujemy się głodni, w myślach robimy przegląd zapasów i... biegniemy do kuchni, by coś naprędce przygotować:) Jeśli zaś w danej chwili chcemy raczej zainspirować się kulinarnie, to warto zajrzeć do spisu treści - tu mamy podane przy każdej potrawie składniki niezbędne do jej wykonania.

A same receptury są bardzo różne: bazują na owocach i warzywach, ale są i dania z dodatkiem mięsa czy też ryb. A dla łasuchów przepis na babę parzoną, a nawet słodkie (ale nie przesadnie!) menu na Dzień Dziecka!
Wiele z przepisów najlepiej sprawdzi się teraz, letnią porą, gdy owoców i warzyw jest w bród, ale sporo z tych dań możemy przyrządzić i w inne pory roku.

I jeszcze słówko o ilustracjach. Pani Małgorzata Strzałkowska jest mistrzynią słowa, ale i genialnych kolaży. Znamy je z innych lektur (urocze Leśne Głupki!), a w tym przypadku możemy podziwiać postacie, zwierzęta czy krajobrazy stworzone przede wszystkim z warzyw i owoców. To też może zainspirować do własnej twórczości - na przykład by sportretować bliskich w taki nietypowy sposób. A "na deser" mamy jeszcze zabawę w wyszukiwanie.

Zatem "Rymowane przepisy na kuchenne popisy" gwarantują mnóstwo miłych chwil - i smacznych:)

Polecam
Katarzyna

"Rymowane przepisy na kuchenne popisy"
Autor i ilustrator: Małgorzata Strzałkowska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 21x22,7 cm
ISBN: 83-7278-156-7


Komentarze