"Zabawny ptaszek" - o "szukaniu siebie" dla najmłodszych
"Zabawny ptaszek" może być także uznany za "dziwnego ptaszka", bo tłumaczenie francuskiego tytułu pozwala i na taką interpretację. Zresztą potwierdza to choćby na przykład włoski tytuł, który brzmi: "Che strano uccellino!".

A jaki jest ten ptaszek? Jedyny w swoim rodzaju - bo niewidzialny. Choć to też niezbyt precyzyjne, bo jest niezbyt widoczny, niezauważany przez innych, wyśmiewany. Czy jest to prawda, czy może tylko takie wrażenie bardzo niepewnego, nieśmiałego ptaszka - tego nie wiemy. Na pewno jednak bohater jest nieszczęśliwy z tego powodu. Cóż można poradzić w takiej sytuacji? Zmiana jest konieczna - dochodzi do wniosku ptaszek i zaczyna wędrówkę po świecie. Może być ona rozumiana jako swoiste dorastanie, dojrzewanie. W przypadku tego bohatera polega ono na kolekcjonowaniu tego, co piękne, na co się ptaszek natyka wędrując po świecie. I tu mamy swoiste nawiązanie do znanego powiedzenia: "stroić się w cudze piórka". Ptaszek jest piękny, zachwycający dzięki znalezionym skarbom, ale... nie jest sobą. To rzeczy dodane, zatem nie pasujące i choć zwracają uwagę, to nie przynosi to pozytywów. Ptaszek staje się dumy - z powodu cudzych de facto ozdób, zatraca to, co w nim najistotniejsze, ledwo uchodzi z życiem z niebezpiecznej sytuacji. I znów coś postanawia - tym razem wsłuchać się w siebie samego...

Można zatem rozumieć tę lekturę jako zwrócenie uwagi na naszą różnorodność, na szukanie własnej tożsamości, docenienia różnych, nie zawsze rzucających się w oczy cech, które w ogólnym rozrachunku znaczą przecież nie mniej. Ptaszek zrozumiał, kim jest, jak ważne jest to, co posiada, zamiast zamartwiać się odmiennością, zaczął cieszyć się wyjątkowością. Piękna książka o nieprostej czasem sprawie - piękna także w warstwie wizualnej. W historyjce pojawia się określenie dotyczące ptaszka - "dyskretny" - takie też są ilustracje - wyważona kompozycja, delikatna kreska, starannie dobrane barwy.

"Zabawny ptaszek" zachwyca, porusza i intryguje - niedługa historia, a tak ważna, tak otwarta na różne interpretacje.

Polecam
Katarzyna


"Zabawny ptaszek"
Autor i ilustrator: Jennifer Yerkes
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: miękka
Liczba stron: 43
Format: 18x23,5 cm
ISBN: 978-83-9329-847-1

Komentarze