"Zwyczajny dzień" - spójrzmy na świat dziecięcym okiem!

To pod wieloma względami nietypowa lektura. Tytuł jest bardzo znaczący - rzeczywiście, opisywane wydarzenia rozgrywają się w czasie jednego dnia. I jest to w sumie faktycznie "zwykły dzień". Szymek - główny bohater, jest drugoklasistą. Tego dnia wstaje nieco wcześniej, snuje plany odnośnie tego, co dziś będzie robił, cieszy się na myśl o czekających go miłych chwilach. Tymczasem wszelkie swe plany musi zmienić, co więcej - w wielu sytuacjach to, co robi, zostaje mylnie odebrane, nawet jeśli intencje chłopca były jak najlepsze, okazuje się, że został źle zrozumiany, zlekceważony. Na tych osiemdziesięciu ośmiu stronach czytamy o pobudce, samodzielnie przygotowywanym śniadaniu, drodze do szkoły, kolejnych lekcjach, które niestety są raczej niezbyt pozytywnym świadectwem umiejętności zrozumienia dzieci przez dorosłych. Ale i sąsiedzi, bliscy nie zawsze potrafią potraktować młodego człowieka z szacunkiem, dostrzec zamiary, docenić wysiłek włożony w dane działanie.

Można by zatem zastanowić się, jaki jest cel takiej lektury, do kogo jest skierowana. To też kolejny aspekt świadczący o nietypowości tej lektury. Otóż będzie ona na pewno cenna zarówno dla młodego czytelnika, ale może nawet bardziej dla dorosłych. Bo ideą książki jest przybliżenie świata dzieci dorosłym, pokazanie jak często powierzchowne są oceny rodziców, nauczycieli, tych, którzy są "już zahartowani w cierpieniu i rezygnacji". Dzieci zaś "jeszcze się buntują" - co w tym przypadku nie jest określeniem na bezzasadne protesty, przekorę czy upór, ale na chęć zmiany niewłaściwych relacji, zachowań, pragnienie realizacji marzeń.

Książka ukazała się w ubiegłym roku, roku poświęconym Januszowi Korczakowi i jest hołdem złożonym jego myśli wychowawczej. Autorka pisze we wstępie: "Choć minęło tyle lat od śmierci Janusza Korczaka, nadal warto zastanawiać się nad jego słowami." - dlatego też przywołuje je na początku każdego z dwunastu rozdziałów. Są one taką esencją przesłania w nim zawartego - adresowane do dorosłych stanowią - przyznajmy szczerze - dość bolesną, bo bardzo prawdziwą lekcję.

A młody czytelnik znajdzie w tej lekturze potwierdzenie swoich doświadczeń, tego, że są one naturalne, wspólne. Choć i daje ta książka nadzieję na zmianę, bo słowa Wielkiego Wychowawcy brzmią gorzko, poruszają.
Bardzo cenna lektura, warta uważnego przeczytania i przemyślenia.

Polecam
Katarzyna"Zwyczajny dzień"
Autor: Katarzyna Zimmerer
Ilustrator: Aleksandra Woldańska-Płocińska
Wydawnictwo: WAB
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Format: 16,4x20,5 cm
ISBN: 978-83-7747-793-9Komentarze