"Apetyt na Meksyk. Familia" - tam, gdzie duchy pożywiają się aromatem

Wakacje to czas wyjazdów, eskapad dalekich i tych bliższych;) Owszem, marzyłoby się ruszyć w daleką podróż, egzotyka nęci, ale póki różne przeszkody (w tym finansowe...) na razie stoją na drodze do podboju świata, swoistym ekwiwalentem są książki przybliżające odległe kraje. Taki właśnie cel postawiła sobie autorka książki "Apetyt na Meksyk. Familia" - i rzeczywiście, świetnie udało się jej zaintrygować czytelnika tym krajem. Co więcej - barwne i ciekawe opisy sprawiają, że nabieramy chęci na wyprawę w tym kierunku;)

Pewnie skojarzenia najmłodszych związane z Meksykiem nie są zbyt liczne, zatem taka lektura będzie okazją do poznania paru faktów, ciekawych tradycji, realiów życia codziennego. Młodzi bohaterowie książki - Ana i Antonio, są rodzeństwem. Przygotowują się do obchodów Święta Zmarłych i przyjazdu kuzynów ze Stanów Zjednoczonych (tu pojawiają się odniesienia do kwestii ekonomicznych oraz problemu emigracji). Jak dowiadujemy się z lektury, dni poświęcone zmarłym są zupełnie inaczej świętowane w Meksyku niż jest to praktykowane w naszym kraju. Symbolika jest podobna, ale tradycje bardzo odmienne, zatem będzie to zaskakujące i kształcące - przeczytać o nich. 

Być może najżywsze nasze skojarzenia z Meksykiem dotyczą właśnie kuchni tego kraju. Na przykład - tortille - są one dość popularne i w Polsce, choć niekoniecznie w formie takiej, w jakiej są przyrządzane właśnie w Meksyku. A książka - skoro nosi tytuł "Apetyt na Meksyk" - przedstawia także sekrety meksykańskich potraw oraz praktyczne rady związane z adaptacją tych receptur do naszych realiów. 
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najlepsze efekty daje nauka połączona z aktywnością, działaniem. W książce znajdziemy takie propozycje, zatem najmłodsi odkrywcy tego dalekiego kraju będą mieli okazję, by sięgnąć po kredki i wykonać/rozwiązać kilka ciekawych zadań.

"Apetyt na Meksyk. Familia" zamyka niewielki słowniczek oraz informacje o kraju - jego położeniu, mieszkańcach, używanych językach. Idealna porcja wiedzy dla młodego czytelnika.

To bardzo oryginalna pozycja - pokazuje Meksyk z perspektywy małego mieszkańca tego kraju, język jest klarowny, poruszone tematy - intrygujące, a rysunki - barwne i miłe dla oka. Spora pigułka wiedzy w ciekawej formie!

Dodam, że dzięki wydawnictwu Widnokrąg możemy "wyprawić się" także do Maroka, a niebawem ukaże się trzecia książka z tej serii, tym razem traktująca o Wietnamie.

Polecam
Katarzyna


"Apetyt na Meksyk. Familia"
Autor: Katarzyna Węgierek
Ilustrator: Maria Gromek
Wydawnictwo: Widnokrąg
Oprawa: miękka
Liczba stron: 36
Format: 27,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-932984-3-3
Komentarze