"Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór" - w kręgu nieprostych tematów i pięknych historii


Jest ta książką próbą opowiedzenia o sprawach nieprostych. I - dodajmy - udaną próbą. Czasem jest tak, że gdy pojawia się temat śmierci, to głos nam się łamie, trudno nam przekazać najmłodszym, co tak "naprawdę" się stało, a najmłodsi zazwyczaj każdy temat drążą - bo taka ich natura, że chcą wiedzieć dokładnie. Czasem otrzymane wyjaśnienia potrafią poukładać sobie w zaskakujący dla dorosłych sposób.

Książka Jarosława Mikołajewskiego paradoksalnie łączy w sobie przeciwne cechy: jest to jednocześnie smutna historia, ale i radosna, baśniowa, ale i bardzo prawdziwa, zatem poruszająca. No i piękna.
Panjan jest osobą wiekową - i cudowną. Ma czas na rozmowy ze swoją małą sąsiadką Kasią, opowiada jej zabawne historie, tłumaczy wiele spraw, wysłuchuje jej zwierzeń. Potrafi wyjaśnić wszystko - bez roztkliwiania się, w sposób, który sprawia, że Panjan jest w oczach Kasi zabawnym, ciepłym i interesującym człowiekiem. Ślady po wkłuciach igieł tłumaczy jako ślady po zetknięciu w lesie z kłującymi drzewami, niepewne ruchy rąk podczas sięgania po pokruszony chleb dla ptaków - zabawą w zmylenie karmionych gołębi. Ale przecież czas mija nieubłaganie i aby tytułowe "kiedy kiedyś", czyli śmierć starszego sąsiada nie zaskoczyło dziewczynki, nie przeraziło jej, Panjan dzieli się z nią pewnym wspomnieniem, marzeniem, planem "na przyszłość".

Autor stworzył magiczną historię, bo jej wymowa nie kłóci się z różnymi wierzeniami religijnymi, jest uniwersalna, wzruszająca i krzepiąca.
Nie można nie wspomnieć o ilustracjach autorstwa Doroty Łoskot-Cichockiej. Stworzone ciekawą techniką łączącą rysunek i elementy wyklejane, nieprzeładowane, w kilku zaledwie barwach - wchodzą w interesujący dialog z tekstem, doskonale go uzupełniają. Warto także zajrzeć na stronę ich autorki:  http://www.loskot-cichocka.art.pl/

To wyjątkowa lektura, zatem nic dziwnego, że pozycja "Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór" otrzymała w 2011 roku wyróżnienie literackie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku".

Polecam
Katarzyna


"Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór"
Autor: Jarosław Mikołajewski
Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 25x30 cm
ISBN: 978-83-237-5290-5
Komentarze