"Mysi domek. Sam i Julia w teatrze" - w uroczym świecie myszek


Pierwszy rozdział książki "Mysi domek. Sam i Julia w teatrze" wielu osobom wyda się bardzo znajomy... Ba, być może lwia cześć czytelników stwierdzi: "To już było!" Nic dziwnego - jest to powtórzenie treści, które rozpoczynały pierwszą część: "Mysi domek. Sam i Julia". Ci, którzy nabyli tamtą pozycję, pewnie już zaopatrzyli się i w ten tom lub planują jego zakup - bo nie da się ukryć, że świat myszek stworzony przez Karinę Schaapman urzeka, olśniewa drobiazgowością i pieczołowitością odtworzenie w pomniejszonej skali naszych własnych domów, mieszkań, lokali o przeróżnym przeznaczeniu.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Spotkałam się z opiniami, że tekst nie jest mocną stroną tej publikacji. Mnie z kolei bardzo przypadły do gustu historyjki o przygodach myszek. Przypominają mi bardzo przygody Julki i Julka (autorstwa Annie M. G. Schmidt), są to codzienne zdarzenia, podobne do tych, które mają miejsce w życiu dzieci, choć jest w nich i posmak "egzotyki" - dziadek-marynarz czy tata-badacz, szmaciarz, malarz mający atelier w Mysim Domku. Autorka książek chce pokazać małym odbiorcom inne, nieznane im może sprawy, rzeczy. A nowa cześć to nowe lokalizacje, inne problemy, zajęcia. Tym razem poznamy kulisy pracy nad "prawdziwym" występem. Sam będzie ćwiczył grę na trąbce, gdyż ma akompaniować tańczącej koleżance. Zobaczymy zatem teatr (imponująca rozkładówka!), ale i kilka innych zakamarków mysiego świata. Będziemy towarzyszyć myszkom podczas różnych zdarzeń: wśród nich będzie pogrzeb dziadka Sama, poznawanie innych religii, zarabianie pieniędzy poprzez pomoc szmaciarzowi, pomoc rodzicom.

Możemy też dowiedzieć się, skąd wziął się pomysł takiej książki. Na końcu tej części są zdjęcia Kariny Schaapman i jej komentarz. Jak zdradza autorka, wiele z opisanych przygód zaczerpnęła ze swoich przeżyć lub z doświadczeń jej męża.

Oczywiście bardzo intrygują ilustracje - co też jest zaletą, bo mali "oglądacze" spędzą na ich studiowaniu sporo czasu, odkrywając coraz to nowe, ciekawe szczegóły. A i dorośli z zainteresowaniem będą wnikać, "jak to jest zrobione";) 

Polecamy rodzinnie -
Młodsza, Starsza i Katarzyna


"Mysi domek. Sam i Julia w teatrze"
Autor i ilustrator: Karina Schaapman
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 68
Format: 26,5x31 cm
ISBN: 978-83-7278-828-3Komentarze