"Pokłóciły się poetki o pietruszkę i skarpetki" - takie kłótnie to ja lubię;)Bardzo zabawna jest to pozycja, a na dodatek - i kształcąca;) W swoistym znaczeniu tego słowa, bo wyjaśnienia poetek na temat tego, co stało się z dinozaurami czy zebra jest biała w czarne paski czy też odwrotnie oraz skąd wzięły się kropki biedronki to raczej pomysłowe, żartobliwe dywagacje niż wierszowane definicje słownikowe. Zresztą nie takich wartości oczekujemy od wierszy! Te uczą nas raczej tego, że można się spierać, mieć własne zdanie, kulturalnie przedstawiać swoją opinię. Pokazują, że "awantura" z tytułu tomiku nie musi być zażartym bojem. Bo zamysł zbiorku jest bardzo ciekawy. Najpierw czytamy czterowiersz wprowadzający w zagadnienie, potem mamy okazję poznać przeciwne odpowiedzi - zdania na dany temat wierszem napisane przez dwie poetki. Pary antagonistek zmieniają się, przeróżne są też tematy, ale wszystkie te rozważania łączy jedno: są to zabawne, oryginalne teksty, pełne ciekawych pomysłów, nietypowych skojarzeń, wyjaśnień, które rozbawią, być może zainspirują do tworzenia własnych koncepcji tłumaczących poruszane przez autorki "ważkie" kwestie;)

A tematów jest sporo - dwadzieścia czerty - wśród nich to, gdzie zimują bałwanki, a gdzie raki, jakim środkiem lokomocji podróżują obecnie czarownice czy też jak wygląda ufoludek. Znajdziemy tu także takie "sztandarowe" wątpliwości, które często są rozważane: skąd się biorą dzieci, co było pierwsze - jajko czy kura, czy w piątek trzynastego spotka nas pech.

I jeszcze słówko o stronie wizualnej. To zachwycająco kolorowa książka! Strony są niesamowicie barwne, każde kolejne dwie zaskakują zmianą koloru, a do tego - przesympatyczne rysunki! Ich autor zastosował można być rzec personifikację - gdyż i zwierzęta, i nieożywione przedmioty zerkają na nas bardzo "ludzkim" okiem;)

Książka zatem dostarcza mnóstwa radości, a dziewczyny podchwyciły wyjaśnienie z wiersza "Głodne duchy" i teraz wszystko wyjaśniają w taki właśnie sposób: "duchy zjadły";)

Polecam
Katarzyna
"Pokłóciły się poetki o pietruszkę i skarpetki, czyli awantura na 48 wierszy" 
Autor: Agata Widzowska Pasiak, Agnieszka Frączek, Urszula Kozłowska
Ilustrator: Marcin Piwowarski
Wydawnictwo: Bis
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Format: 21x23 cm
ISBN: 978-83-7551-000-3


Komentarze