"Przedszkole żyrafki. 5-latek" - nie lada gratka dla pięciolatka!


Bardzo zabawne są takie deklaracje naszych pociech: "A jak byłam mała/mały, to..." albo "Teraz już jestem duży/duża" czy konstatacja: "Na placu zabaw były same maluchy" - w sytuacji gdy różnica wieku jest nader znikoma, ale jednak "na korzyść" osoby mówiącej. Zatem dzieci chcą być uznawane za "duże" i taka nobilitacja bardzo je cieszy. No chyba że muszą jako ci starsi ustępować młodszemu rodzeństwu...

Ale w przypadku "Przedszkola żyrafki" - publikacji do "dużych" - chodzi o pewną wiedzę, umiejętności, precyzję czy pomysłowość, na której bazują autorzy publikacji.
Zestaw zawiera trzy zeszyty z naklejkami. Najbardziej różnorodne zadania czekają w książeczce "Zabawy językowe". To szesnaście stron do uzupełnienia sześćdziesięcioma sześcioma naklejkami, ale główna zaleta tej książeczki to przeróżne pomysły umożliwiające rozwój mowy dziecka. W tym wieku wypowiedzi dzieci stają się coraz dłuższe, bogatsze, ale aby tak było, warto wzbogacać mowę, uczyć umiejętności opowiadania, łączenia wydarzeń w związki przyczynowo-skutkowe. Znajdziemy tu i zadania służące określaniu relacji przestrzennych, a także małą lekcję savoir vivre. Już niebawem dzieci rozpoczną naukę liter, zresztą to temat bardzo dla niektórych maluchów interesujący, zatem kilka ćwiczeń bazuje na rozpoznawaniu głosek, różnicowaniu brzmienia podobnych wyrazów, dzieleniu na sylaby. Zadania są dostosowane do możliwości dziecka, a co więcej - inspirujące, gdyż można na ich wzór pracować z innymi ilustracjami.

Pięciolatek coraz sprawniej posługuje się ołówkiem, kredkami czy nożyczkami, ale oczywistą sprawą jest, że umiejętności te warto ćwiczyć, udoskonalać, zatem w zeszycie zatytułowanym "Zabawy plastyczne" znajdziemy dwadzieścia cztery propozycje stworzenia przeróżnych prac. Dzieci będą miały okazję wycinać i przyklejać, kolorować, dorysowywać, rysować czy też malować. Sześćdziesiąt dwie naklejki uprzyjemnią pracę, bo szczerze mówiąc - choć naklejki już zupełne maluchy lubią nalepiać, to z czasem wcale z tej pasji tak szybko nie wyrastają;)

No i w związku z tym - najbardziej "rozrywkowa" część - zgadywanki. Oczywiście i tu celem będzie poszerzenie, ugruntowanie wiedzy, wyjaśnienie nowych tematów i sprawdzenie ich rozumienia, ale dzięki temu, że polega ono na wybieraniu odpowiedzi oraz naklejaniu nalepek, jest to bardzo miłe i z radością podejmowane przez dzieci zadanie. Tu również dzieci analizują relacje przestrzenne, sprawdzają wiedzę o otaczającym je świecie - przyrodzie, relacjach społecznych, codziennych zdarzeniach. Doskonalą też umiejętność liczenia do dziesięciu.

Nieco zastanawiający wydał mi się pomysł, by obrazki i naklejki miały jednakowe odcienie. Często ilustracje w tego typu publikacjach są o ton bledsze, a nalepki - bardziej nasycone kolorystycznie. Jednak przyznać trzeba, że nasycone, kolorowe obrazki są ciekawsze, bardziej zainteresują maluchy, a poza tym książeczka daje możliwość wielokrotnej zabawy - naklejki na pierwszy rzut oka nie są do odróżnienia, zatem ponownie można się pokusić o wykonanie zadań. A dotknięcie kartki i wyczucie paluszkami nalepek pozwoli na samodzielne skontrolowanie przez dziecko poprawności rozwiązania zadań.

Przyznam, że książeczki od razy przypadły do serca zarówno Starszej - która jest właśnie w wieku docelowych odbiorców, ale i Młodszej - choć dla niej oczywiście są zbyt skomplikowane. Nic dziwnego - mnóstwo naklejek, urozmaicone zadania, przydatne umiejętności - to wszystko sprawia, że zestaw cieszy się zasłużoną sympatią. Pozwala na rozwój małej motoryki, rozwój społeczny i funkcji poznawczych, ćwiczenie spostrzegania słuchowego i wzrokowego. Ciekawy pakiet na wiele godzin wartościowej zabawy!

Polecam
KatarzynaZabawy językowe 5-latka

Zabawy plastyczne 5-latka

Zgadywanki 5-latka 

"Przedszkole żyrafki. 5-latek"
Autor:  Elżbieta Lekan
Ilustrator: Joanna Myjak
Wydawnictwo: Olesiejuk
Oprawa: miękka
Liczba stron: 80 (16; 16; 48)
Format: 22x30,5 cm
ISBN: 978-83-7844-864-8

Książki Wydawnictwa Olesiejuk do nabycia w Fabryka.pl.


Komentarze