"Pustelnik" - o urokach samotności


Przyznam, że wspólna lektura nie od razu poszła gładko... Zaproponowałam Starszej przeczytanie "Pustelnika", zachęcając ją: "To o przygodach chłopca, który spędza wakacje u babci". Starsza odpowiedziała: "To nie jest chłopiec". "Dlaczego?" - zdziwiłam się. "Ma długie włosy". "Chłopcy też mają czasem długie włosy" - wyjaśniłam. "Ma różową koszulkę..." - ha, no faktycznie, jakoś ostatnio żaden chłopiec w różowej koszulce nam w oko nie wpadł... Ale tym bardziej namawiałam, by przeczytać i przekonać się, że to jednak jest chłopiec;) A "przy okazji" możemy odkryć sporo innych, ciekawych spraw.
Babcia bohatera mieszka nad brzegiem morza. Chłopiec odwiedza ją co roku, ale ta wizyta jest nieco inna - tym razem przyjeżdża sam. Można domyślić się, że zazwyczaj jakieś atrakcje proponowali rodzice, tym razem bohater jest zdany na siebie. Cóż można robić w takim odludnym miejscu? To miejsce to taka właśnie "pustelnia", na dodatek z bardzo nikłym dostępem do świata mediów (tylko jeden program w telewizji!). Brzmi nieco przerażająco?;) Tylko odrobinę, a w końcu okazuje się, że te "wady" dają swoiste pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni. Babcia zachęca wnuczka, by poszedł na brzeg, bo jest tam "mnóstwo interesujących rzeczy".

I tak rzeczywiście jest. Dzieci potrafią dostrzec coś niezwykłego w tym, co dla innych będzie codziennością. Fantazja pomaga dokonywać odkryć, cieszyć się nimi, inicjować działania, w które włączone zostają inne osoby. W pewnej chwili i babcia pozwala na zmienienie domu w bazę dla masy figurek E.T., wraz z wnuczkiem staje do walki z monstrualnym rakiem pustelnikiem, który na szczęście okaże się nader przyjaźnie usposobiony i życzliwy... Wizyta, która nie zapowiadała się ekscytująco, staje się dniem pełnym wrażeń.

Komiks ukazał się pod szyldem Centralki w serii „Komiksy dla dzieci mądrych rodziców”, jest to zatem pozycja interesująca i wartościowa. Pokazuje alternatywę dla elektronicznej rozrywki, daje też asumpt do zastanowienia się nad kwestią samotności, wagi związków międzyludzkich. Jest i proekologiczna uwaga na temat traktowania zwierząt.

Polecamy
Katarzyna i Starsza
"Pustelnik"
Autor, ilustrator: Martin Ernstsen
Wydawnictwo: Centrala
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 56
Format: 15x22 cm
ISBN: 978-83-63892-04-3


Komiksy wydawnictwa Centrala można nabyć tu: PictureBook.pl

Komentarze