"Tuwim. Wiersze dla dzieci" - wydawnictwo Skrzat - recenzja


Któż nie zna wierszy Tuwima? Cenimy je, kochamy, to wprost kultowe lektury najmłodszych. Rodzice z rozrzewnieniem wspominają wydania z ilustracjami Jana Marcina Szancera, nowe wydania zapewne dla młodych czytelników będą dostarczać równie miłych wspomnień.

W roku poświęconym Tuwimowi - 27 grudnia minie sześćdziesiąt lat od jego śmierci - ukazało się kilka zbiorów jego wierszy. Na pewno warto zwrócić uwagę na ten wydany przez Skrzata. Ilustracje dla dzieci bywają przesadnie kolorowe, ale też bardzo przewidywalne, choć zdarzają się i takie, w których autorzy silą się na oryginalność, unikatowość. Ta publikacja jest doskonałym przykładem wyważenia proporcji. Jest barwnie, radośnie, pomysłowo i różnorodnie. Autor ilustracji zaskakuje: z jednej strony znajdziemy proste formy z bardzo wyrazistym, czarnym konturem, ale jest też delikatna kreska, szczegóły, fantazyjne formy. Zdarza się też, że styl zmienia się w obrębie jednego wiersza - tak jest w przypadku utworu "Pan Maluśkiewicz i wieloryb". Znajdziemy też swoistą zabawę kolorem - jak choćby w "Ptasich plotkach" czy "Skakance".

Sam Artur Gulewicz mówi o swoim stylu, iż jest on "kolorowy, zabawny, pełen detali".
Ci, którzy polubili te ilustracje, powinni zajrzeć do galerii na stronie ich autora:  http://www.arturgulewicz.pl/galeria.html

Dziewiętnaście wierszy (w tym mój ulubiony - "Pstryk"), ilustracje - całostronicowe, intrygujące, zapadające w pamięć - to bardzo udana publikacja, warto ją mieć w swoich zbiorach.

Polecam
Katarzyna"Wiersze dla dzieci"
Autor: Julian Tuwim
Ilustrator: Artur Gulewicz
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 20x27 cm
ISBN: 978-83-7437-926-7Komentarze