"Cztery łapy i ogon czyli opowiadania o zwierzętach" - o najmilszych, czworonożnych przyjaciołach





Ach, własne zwierzę! Ileż to radości, ile miłych chwil wspólnie spędzonych... I nawet obowiązki związane z opieką nie są ciężarem - tak przynajmniej deklarują żarliwie najmłodsi prosząc rodziców o zgodę na posiadanie zwierzątka. A oczywiście najmilsze są, najwięcej zwolenników mają te futrzaste, przemiłe do przytulania, mruczące czy merdające radośnie ogonem lub też zajadające marchewkę czy jabłuszko. Nie można odmówić uroku dystyngowanie pływającym rybkom, kanarkom wyśpiewującym swe trele czy żółwiowi o mądrym spojrzeniu, ale kot, króliczek czy pies, który kładzie się tuż obok, pozwala się głaskać i tulić, jest powiernikiem naszych sekretów - to chyba najmilsi pupile.

Posiadanie ich wydaje się być pełnią szczęścia, choć nie można zapomnieć o powinnościach względem podopiecznych. To nie tylko przyjemność, ale i codzienna, może i nieco żmudna opieka. Sprzątanie, spacery, karmienie, troska o stan zdrowia, liczenie się ze zwiększonymi wydatkami - o tym wszystkim trzeba pamiętać. Są i niestety przeciwwskazania związane z alergią, zatem nie w każdym domu taki pupil pojawić się może. Niekiedy rodzice sugerują przesunięcie nieco w czasie decyzji o wzięciu zwierzątka, do czasu gdy dziecko będzie mogło rzeczywiście współuczestniczyć w opiece nad czworonożnym domownikiem. Na osłodę tych chwil - osobom tęskniącym za takim przyjacielem, ale i w ogóle wszystkim młodym wielbicielom zwierząt warto podsunąć książkę autorstwa Agnieszki Frączek - "Cztery łapy i ogon czyli opowiadania o zwierzętach".

To lektura wydana pod hasłem "Uczę się czytać", zatem opowiadania są niedługie, ich treść jest zabawna, zaskakująca, sporo tu dialogów, opisy są niedługie, no i wiele ilustracji - tak by książka nie nużyła, dostarczała miłych wrażeń i cieszyła. Świat portretowany z perspektywy kilkuletnich bohaterów bawi, wciąga, zaś duży druk sprawia, że czytanie nie sprawia kłopotów. 

Autorka - Agnieszka Frączek - była nam znana do tej pory z mowy wiązanej, a jej pełne zaskakujących pomysłów wiersze wywoływały niezmiennie uśmiech na twarzach. Ale i tym razem - choć materia twórcza jest innego rodzaju - radość gwarantowana! I nie tylko radość - opowiadania zawierają też istotny przekaz na temat odpowiedzialności za zwierzęta, które przyjęliśmy pod swój dach, wiele wskazówek odnośnie opieki nad nimi, a także obraz pozytywnego wpływu czworonogów na nasze samopoczucie, nasz charakter - zatem dzięki nim dzieci uświadomią sobie pewne sprawy związane z posiadaniem takiego pupila. Miła lektura, a przy okazji i kształcąca, dobra propozycja dla debiutantów w trudnej sztuce czytania. 

Polecam
Katarzyna








"Cztery łapy i ogon czyli opowiadania o zwierzętach"
Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: twarda
Liczba stron: 72
Format: 19,5x24,5 cm
ISBN: 978-83-7167-888-2


Komentarze