"Cztery strony czasu" - najpiękniejsza książka o przeszłości i o życiu

Od pewnego czasu śledzę działania Iriny Werning - taką oczywistą refleksją wynikającą z jej prac jest to, że czas nie stoi w miejscu. To interesujący pomysł - próba odtworzenia przeszłości, z pewną dbałością o detale. Odnajdujemy w fotografiach po latach podobieństwo do portretów z przeszłości, zachowały się charakterystyczne cechy wyglądu, choć i wiele się zmieniło. Podobną wymowę ma najnowsza publikacja autorstwa Iwony Chmielewskiej, wydana przez Media Rodzina: "Cztery strony czasu". To historia naszego kraju, przemian, które w nim przez wieki następowały - poznajemy znaczące wydarzenia, codzienne zmagania, zwyczaje, tradycje. Ale przede wszystkim obserwujemy też ludzi - takich samych jak my, mających podobne marzenia i cele - oczywiście zmienia się entourage, nieco inne są szczegóły, ale jak pisze o swoich bohaterach autorka: "Robią codziennie wszystko to, co zwykle robią ludzie - teraz i pięćset lat temu".

Cztery pomieszczenia - kuchnia, pracownia, pokój dzieci i salon -  należą do czterech mieszkań w kamienicach na rynku. Ich okna wychodzą na wieżę z zegarem, który pracowicie odmierza czas życia kolejnych pokoleń ludzi zamieszkujących to miasto. Cztery pomieszczenia, pięćset lat, wiele istnień ludzkich, ich radości i smutki, plany, które spełnią się lub wprost przeciwnie - los przyniesie im gorzkie rozczarowanie. Drobne zdarzenia z codzienności, ważne, przełomowe decyzje, emocje i wzruszenia - ta niedługa książka jest pełna znaczeń, obrazów.

Piękna to publikacja i taka niezwykła. Przyznam, że już po pierwszej lekturze wystarczyło, iż zobaczyłam ilustrację taką jak na zdjęciach poniżej i już przypominało się wszystko - kto na niej jest przedstawiony, czym się zajmuje w tej chwili, jakie ma problemy, radości, plany... Po prostu genialnie ukazana galeria bohaterów, tak prawdziwych, tak bliskich nam - choć odległych i w czasie, i nieco w przestrzeni. Każde słowo, obraz zapada głęboko w pamięć!
Ale to oczywiście książka do wielokrotnego czytania - tekst jest nasycony intrygującymi informacjami (choćby - cukierniczka na kluczyk!), a każda lektura to okazja do studiowania ilustracji, odnajdywania szczegółów, obrazów przekazanych przez towarzyszący tekst, ale i dodatkowych elementów, realiów danej epoki. Znajdziemy tu odwołania i do znanych dzieł sztuki, zatem to pozycja na wiele godziny poznawania, za każdym razem dostarczająca olśnień i wzruszeń.

Polecam
Katarzyna
"Cztery strony czasu"
Autor i ilustrator: Iwona Chmielewska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Format: 21,5x28,7 cm
ISBN: 978-83-7278-832-0


Komentarze

  1. Wygląda, że to świetna książka - ale nic dziwnego, skoro autorką jest Iwona Chmielewska. Poza tym ilustracje naprawdę robią wrażenie!

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda - mamy dobry rok dla wielbicieli talentu pani Iwony! Trzy nowe książki, ale ta najbardziej mi się spodobała.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)