„Domowy elementarz przedszkolaka”- pomocna dłoń w wspomaganiu rozwoju dziecka

            „Domowy elementarz przedszkolaka. Mądre dziecko.” to książka przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym, czyli od 3 do 6 lat. Podzielona jest na cztery rozdziały, każdy z nich oznaczony jest innym kolorem. Według mnie dwa pierwsze: Obserwuję świat oraz Poznaję kolory i kształty przeznaczone są głównie dla dzieci 3 i 4-letnich, jednak sądzę, że zainteresują również nie jednego 5 i 6-latka. Dwa kolejne rozdziały: Uczę się pisać oraz Uczę się liczyć są już nieco trudniejsze, gdyż wymagają pewnej wiedzy o świecie, umiejętności oraz odpowiedniej sprawności motoryki małej (czyli sprawności manualnych), bez której rozpoczęcie nauki pisania jest niemożliwe (np. umiejętność prawidłowego trzymania narzędzia do pisania, czy też posługiwania się nim z odpowiednim naciskiem). Lecz to właśnie dwa pierwsze rozdziały są wstępem i propozycją na przygotowanie dziecka do tych czynności.

            Pozycja ta ma zróżnicowany poziom trudności, dlatego też może towarzyszyć dziecku przez cały okres przedszkolny. Może też być świetnym rozwiązaniem wspomagającym uzupełnienie pewnych braków, czy też opóźnień rozwojowych dziecka 5-6 letniego. Ale także może okazać się niezwykle pomocna dla tzw. „dzieci ciekawskich”, rozwijających się szybciej od swoich rówieśników. Może spowodować, że ten jakże wielki zapał do poznawania świata i nauki, który tak dynamicznie w nich narasta zostanie zaspokojony, a ich rozwój będzie jeszcze owocniejszy.

            Książka zawiera polecenia, które oczywiście musi przeczytać, a niekiedy także wyjaśnić dorosły (zwłaszcza dzieciom młodszym) wraz z zadaniami do ich wykonania. Pierwsze ćwiczenia to zadania z grupy: zakreśl, zaznacz, narysuj, pokoloruj, otocz pętlą, skreśl, połącz linią. Następnie zaczynają się trudniejsze ćwiczenia z grupy: znajdź różnicę na obrazkach, połącz kropki, połącz strzałkami, pokoloruj odpowiednim kolorem, wytnij, naklej, pogrupuj, odszukaj, uzupełnij brakujące elementy. W trzeciej części  mamy już pierwsze ćwiczenia z grupy pisania: narysuj linię prostą (poziomą, pionową), narysuj linię wzdłuż wzoru, obrysuj ilustracje, poprowadź kredkę po wykropkowanych śladach, aż wreszcie nauka pisania liter oraz cyfr. Na sam koniec pojawiają się już zadania związane z liczeniem, a konkretnie z dodawaniem.
            Pozycja ta jest świetnym sposobem na poznawanie przez dzieci świata, a także na pierwszą, domowo- przedszkolną edukację w sposób niezwykle ciekawy i przystępny. Dziecko uczy się bawiąc, a tym samym ma niezwykłą łatwość zdobywania i opanowywania nowych umiejętności i zapamiętywania nowo odkrytych wiadomości. Propozycje zawarte w książce są niezwykle zróżnicowane z uwagi na nierówny poziom rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.Polecam
MagdaTytuł: „Domowy elementarz przedszkolaka. Mądre dziecko.”
Autorki: Joanna Krzyżanek, Anna Sójka
Wydawnictwo: Papilon
Oprawa: miękka
Liczka stron: 128
Format: 290x205mm
Komentarze