"Zagadki biblijne. Historie dla bystrych detektywów" Luise Holthausen - recenzja


Znajomość ważnych tekstów kultury jest niezwykle istotna. Gdy na dodatek stanowią one podstawę naszej wiary, to jest to po prostu wiedza niezbędna. Taką właśnie pozycją jest niewątpliwie Biblia. Jednakże zdarza się tak, że lapidarność niektórych fragmentów Pisma Świętego sprawia, iż młody człowiek potrzebuje wyjaśnienia, dopowiedzenia. Brak tego wsparcia może zniechęcić, a niewielkie doświadczenie życiowe nie służy pomocą. Na pewno wyjaśnień mogą dostarczyć katecheci czy też rodzice, ale w sukurs przychodzą także odpowiednie lektury. 

W jednej z opowieści zawartej w "Zagadkach biblijnych" znajdziemy taką myśl: "słowa Jezusa trafiają prosto do serca". I tak też będzie w przypadku tekstów z niniejszej pozycji. Są one napisane w niezwykle klarowny sposób, wiernie w stosunku do Biblii, ale jednocześnie tak, aby mały czytelnik mógł bez trudu zrozumieć przekaz danej historii. Co więcej - są one wzbogacone w pytania-zagadki umieszczone na końcu każdej z piętnastu opowieści. Dotyczą one faktów, interpretacji, wymagają swoistego "dochodzenia", ale bystrzy detektywi z całą pewnością poradzą sobie z rozwiązaniem zagadek - jednak warunkiem jest uważna lektura. Czasem pomocą będą służyły ilustracje autorstwa Sabine Wiemers, nota bene bardzo adekwatne do treści, obrazowe i zapadające w pamięć. Można by powiedzieć, że oprócz przekazania istotnych rzeczy, lektura książki i odpowiadanie na zagadki będzie treningiem tak istotnego i często sprawdzanego "czytania ze zrozumieniem". 

Zaletą tej pozycji jest sposób, w jaki przekazano historie o ważnych postaciach Starego i Nowego Testamentu, zdarzenia z życia Jezusa, treści przypowieści. Barwny styl, poruszająca narracja, przedstawienie wydarzeń z punktu widzenia naocznych świadków, uczestników - to wszystko sprawia, że czytanie "Zagadek biblijnych" naprawdę wciąga. Kolejny plus to odpowiedzi znajdujące się na końcu książki, w części "Rozwiązania". Odsyłają one do konkretnych tekstów Biblii, precyzyjnie wskazują fragmenty, które dostarczą potwierdzenia, eksplikacji zagadnień z opowieści. 


Warto sięgnąć po książkę Luise Holthausen - to ciekawa i wartościowa lektura, doskonale sprawdzająca się podczas czytania w gronie rodzinnym - w przypadku najmłodszych odbiorców, ale też polecana do samodzielnego studiowania dla nieco starszych dzieci. 


Polecam
Katarzyna 

"Zagadki biblijne. Historie dla bystrych detektywów" 
Autor: Luise Holthausen
Ilustrator: Sabine Wiemers
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 104
Format: 14x21,5 cm 
ISBN: 978-83-7516-587-6

Komentarze