"Zaklęcie dla Golema. Praga" - genialni młodzi detektywi i masa przygód!Młodzi podróżnicy nie zawsze mają plany zbieżne z rodzicami czy opiekunami. Gdy okazuje się, że główną atrakcją w danym miejscu będzie zwiedzanie zabytków, podziwianie architektury, poznawanie ważnych faktów z przeszłości, to zazwyczaj miny rzedną. Oczywiście często chłopcy interesują się militariami, dzieci czy młodzież pasjonuje czasami architektura czy malarstwo, jednak jeśli myślimy o większości ośmio-, dziesięciolatków, to nie są oni zbyt zachwyceni perspektywą spędzania czasu wśród "reliktów przeszłości". A jednak okazuje się, że może być wprost odwrotnie! Bohaterowie książki "Zaklęcie dla Golema. Praga" przyjeżdżają na parę dni do stolicy Czech i właściwie bez przerwy podziwiają zabytki, zbiory muzeów, kościoły, architekturę sprzed wieków, pomniki, dzieła sztuki. Choć jeśli chodzi o ścisłość, to czasem też pochylają się nad pewną krzyżówką...

Ona to jest kluczem do tych nietypowych - co zauważają rodzice - pasji ich dzieci. Dziesięcioletni Dominik i młodsze o dwa lata bliźniaczki - Weronika i Ula stają się posiadaczami listu od ich zmarłego dziadka - pasjonata historii oraz... poszukiwacza skarbów! Do listu dołączona jest krzyżówka, a odgadnięcie haseł wymaga bystrego oka, cierpliwości, pomysłowości, a także bliższego poznania przeszłości i zabytków Pragi. Zatem krótki pobyt w tym mieście będzie pełen emocji, bardzo aktywny, no i nieco zwariowany;) A to za sprawą nietuzinkowych postaci. Tata często buja głową w obłokach i notorycznie się gubi, Dominik pasjonuje się prestidigitatorstwem, a w podróż wybrał się ze swoimi białymi myszkami. Bliźniaczki łączy wygląd, ale różnią marzenia, usposobienie, zainteresowania. Weronika chce zostać aktorką, Ula - naukowcem.

Ich zapał i bezpośredniość sprawią, że zjednają sobie wielu pomocników, przeżyją mnóstwo przygód i poznają sporo ciekawych wiadomości o przeszłości Czech, wielkich postaciach tu żyjących. A wszystko to po to, bo ożywić tytułowego Golema... Zadanie karkołomne i dla odważnych! Czy się powiedzie? Warto poświęcić chwilę na tę lekturą. "Chwilę", bo czyta się naprawdę szybko, lekkie pióro autora, ciekawostki i zabawne zdarzenia sprawiają, że pochłonięci lekturą z zaskoczeniem zauważamy, że to już koniec... Dobrą wiadomością dla tych, którzy polubili sympatycznych bohaterów, jest zapowiedź kolejnych tomów, które pozwolą nam odkryć sekrety innych europejskich miast.

Mimo że główne postacie mają zaledwie 8 i 10 lat, to będzie to dobra pozycja także dla nieco starszych czytelników. Trasę wypraw rodziny można śledzić na mapie umieszczonej na wklejce, ale pewnie najprzyjemniej byłoby wybrać się do Pragi i odbyć podróż śladami bohaterów lub po prostu samodzielnie wytyczyć sobie plan odkrywania tego pięknego i pełnego zabytków miasta.

Polecam
Katarzyna


"Zaklęcie dla Golema. Praga"
Autor: Krzysztof Petek
Ilustrator: Olga Reszelska
Wydawnictwo: Dookoła Świata
Oprawa: twarda
Liczba stron: 184
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-6275-406-9
Komentarze

  1. Następnym krokiem młodych bohaterów będzie szalony wyścig z czasem w wiecznie mokrym mieście - Wenecji. Zapraszam w przyszłym roku. Wybierzecie się?
    Krzysztof Petek - autor

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)