"Encyklopedia zwierząt - Dinozaury" - poręczna pigułka wiedzy
Niezaprzeczalnym faktem jest, że dziewczynki i chłopcy nieco inaczej dobierają sobie lektury. Można protestować, spierać się, podawać mnóstwo przykładów znajomych dziewczynek, które z zapałem czytają te bardziej "chłopięce" książki, kolor różowy mógłby dla nich nie istnieć, a na słowo "książniczka" przewracają oczami. Musimy jednak przyznać, że to raczej chłopcy z wypiekami na twarzy studiują książki o dinozaurach, a po pastelowo-brokatowe okładki pozycji o modzie, wróżkach, baletnicach i gwiazdach estrady nigdy chyba nie sięgną...

Nasze dziewczyny uwielbiają bawić się rakietą i organizować loty w kosmos oraz badanie odkrytych przestrzeni, Młodsza jest fanką traktorów i gdy zobaczy jakiś egzemplarz to staje jak zaczarowana - musimy się uzbroić w cierpliwość, bo szybko nie porzuci stanowiska obserwacyjnego;) Mamy też kilka figurek dinozaurów, ale córki specjalnie nie różnicują ich, zatem mięsożercy i egzemplarze roślinożerne bawią się razem;) Co innego koleżanka, która ma dwóch synów! Obeznana jest z gatunkami, rozmiarami, pożywieniem, sypie ciekawostkami o dinozaurach jak z rękawa;) 

Warto jednak nie być całkowitym laikiem, zwłaszcza że dinozaury bywają bohaterami bajek, więc taka podstawowa wiedza przyda się każdemu. Nie mamy ambicji, by poznać kilkadziesiąt czy więcej gatunków, raczej chcemy się zaznajomić z tematem, zatem "Encyklopedia zwierząt - Dinozaury" jest świetną pomocą do osiągnięcia tego celu. Liczące trzydzieści dwie strony kompendium otwiera rozdział ogólnie przedstawiający dinozaury, badania nad nimi, hipotezy odnośnie wyginięcia tych zwierząt.

Kolejne strony przynoszą wiadomości o trzynastu dinozaurach - zatem to dobre wprowadzenie do tematu i wystarczająca porcja wiedzy dla chcących się nieco orientować w tych zagadnieniach. Mamy zatem krótki opis, dowiemy się, kiedy dany dinozaur żył, na jakim terenie, czym się żywił. W ramce zatytułowanej "DinoFakty" znajdziemy sporo ciekawostek: jest tu wyjaśnienie nazwy gada (na przykład troodon oznacza "kaleczący ząb", zaś triceratops - "trójrogie oblicze"), dowiemy się, kto tę nazwę nadał i jak się ją wymawia. Poza tym są informacje o wymiarach i systematyka gatunku.

Są oczywiście rysunki pokazujące dany egzemplarz z różnych perspektyw. A na końcu książki znajdziemy krótki słowniczek ułatwiający młodym czytelnikom lekturę. Ciekawa, dostępna cenowo pozycja dla najmłodszych!Polecam
Katarzyna"Encyklopedia zwierząt - Dinozaury"
Wydawnictwo Monika Duda
Format: 210x280 mm
Objętość: 32 str
Oprawa: twarda
ISBN 978-83-61094-01-2Komentarze