"Konie. Suita na cztery kopyta" - piękne obrazy przyjaźni i wzajemnej pomocy

Nie ma chyba osoby, która wzruszeniem ramion zareagowałaby na widok konia. Te majestatyczne, piękne zwierzęta zachwycają, budzą chęć, by je pogłaskać, dosiąść, pognać na nich, hen, w dal. Ci, którzy na co dzień mają do czynienia z końmi, potwierdzają, iż są one wyjątkowo mądre. Wierne i wdzięczne, potrafią zrewanżować się za troskliwą opiekę oddaniem, prawdziwą przyjaźnią.

Takie też obrazy tych zwierząt znajdziemy w zbiorze opowiadań autorstwa Jolanty Reisch-Klose "Konie. Suita na cztery kopyta". Suitę w muzyce barokowej tworzyły naprzemiennie ułożone szybkie i wolne części taneczne. Piętnaście historii zawartych w tej książce to również teksty pełne silnych uczuć, gorących emocji, dramatycznych przeżyć, nerwowego napięcia, ale i radości, szczęścia, bo dzięki sile przyjaźni między końmi i ich młodymi opiekunami, wszystkie one niosą pozytywne przesłanie, mają krzepiący finał.

Akcja wielu z nich dzieje się w Polsce, ale autorka zabiera nas także do Ameryki Północnej, Afryki i Australii, w Europie odwiedzamy Hiszpanię, Francję i Irlandię, bo przecież niezależnie od szerokości geograficznej konie wszędzie budzą zachwyt, pragnienie bliższego poznania, zaprzyjaźnienia się z nimi.
Różni są także bohaterowie: chłopcy, dziewczęta, młodsi i starsi, czasem zapaleni jeźdźcy, czasem miłośnicy zwierząt lub osoby, które przypadek zetknął z końmi - dodajmy - szczęśliwy przypadek, bo dało to początek nowej pasji w ich życiu.

Jolanta Reisch-Klose z pasją i znajomością rzeczy opisuje naturę tych zwierząt, ich psychikę, upodobania, zwyczaje, pokazuje, jak nawiązać z nimi kontakt, jak rodzi się przyjaźń między człowiekiem a czworonogiem i jak silna i trwała to więź. Młodzi bohaterowie mogą liczyć na pomoc ze strony swych ulubieńców, a z kolei zwierzęta zawsze są otaczane troskliwą opieką, szanowane i kochane. Uczy zatem ta pozycja także właściwego traktowania "braci mniejszych". 

Na fotografiach stanowiących materiał ilustracyjny książki widzimy przeróżne wierzchowce, są i klacze, i małe źrebaki, konie różnych ras, które zostały ciekawie opisane w lekturze - to na pewno zaleta tej pozycji - ciekawa forma. Z kolei same opowiadania nadają się zarówno do wspólnego czytania przez rodziców dzieciom, ale i do samodzielnej lektury. Książkę zamyka słownik z informacjami o najczęściej spotykanych rodzajach umaszczenia, a także rodzajach chodu konia.
To doskonała pozycja dla kochających zwierzęta, ale i ze względu na poruszające, barwnie opisane historie dobra lektura dla każdego.

Polecam
Katarzyna"Konie. Suita na cztery kopyta"
Autor: Jolanta Reisch-Klose
Wydawnictwo: Debit
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 21x29 cm
ISBN: 978-83-7167-906-3Komentarze