"Wszystko moje!" - Czym są rzeczy, gdy nie ma przyjaciół?!
Bardzo sympatycznie wygląda ten miły kruczek na okładce, gdy tak się przytula do misia. Nieco zmienia się nasza ocena, gdy dowiadujemy się, iż zarówno miś, jak i poduszka, o którą się opiera, a także wełniana, pomarańczowa czapka i leżąca tuż obok książka tak naprawdę należą do innych zwierzątek. Te i kilka jeszcze rzeczy zdobył podstępem, nieuczciwym postępowaniem.

To oczywiste, że cudze zabawki wydają się być o wiele ciekawsze, wartościowsze. Bywa i tak, że każda nowa rzecz budzi chęć posiadania. To nic dobrego, ale najbardziej niemiłe jest zachowanie kruczka, który oszukuje i straszy, wzbudza współczucie udając chorobę, wyśmiewa lub dokonuje nieuczciwych transakcji - wszystko to po to, by zdobyć coś, co należy do kogoś innego. Stosuje coraz wymyślniejsze sztuczki - w myśl podtytułu: "10 sposobów jak wszystko zdobyć". No tak, ale efekt tych działań jest różny od oczekiwań: wprawdzie kruk zdobywa "wszystko", ale i traci wszystkich... Traci przyjaciół! I to nawet nie dlatego, że ich oszukał, potraktował nieuczciwie, wykorzystał ich dobre serce. Otóż oni mimo tego nadal chcą się z nim bawić, proszą, by przyszedł do nich, pytają, czy mogą go odwiedzić. Kruk odmawia, bo myśli tylko o posiadanych rzeczach i boi się stracić cokolwiek. 

Zwierzątka odchodzą, a zdobyte podstępem rzeczy przestają cieszyć - kruk zaczyna rozumieć, że przedmioty nie zastąpią przyjaciół! Ta niedługa historyjka daje pretekst do rozmowy na wiele tematów: o wartości przyjaźni, o sensie gromadzenia rzeczy, o uczciwości... Każda z metod zdobycia cudzych rzeczy zastosowana przez kruka może stać się przyczynkiem do wyciągnięcia pewnych wniosków. 

Co więcej - warto podkreślić, że nie jest to książka przesycona dydaktyzmem, wprost przeciwnie - przesłanie wynika z wydarzeń, nie jest ani odrobinę "przegadane". 
A poza tym zachętą do lektury będą miłe dla oka rysunki stworzone przez Annet Rudolph. Są bardzo sympatyczne, kolorowe, pełne szczegółów - naprawdę wiele się tu dzieje. A choć domy zwierząt przypominają raczej nasze mieszkania - bo tyle tu sprzętów, które znajdziemy choćby w dziecięcym pokoju, to w tym przypadku jest to w pełni zrozumiały zabieg.

Nic zatem dziwnego, że książka znalazła się na Złotej Liście opracowanej przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Warto po nią sięgnąć!

Polecam
Katarzyna
"Wszystko moje!"
Autor: Nele Moost
Ilustrator: Annet Rudolph
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 20,5x28,5 cm
ISBN: 978-83-237-0073-9Komentarze