"Bogowie i herosi mitów greckich" - najmłodsi odkrywają świat mitów
Zapewne zaskoczeniem może być nazwisko na okładce - Tony Wolf jest twórcą ilustracji, teksty mitów napisała Anna Casalis. Jak sądzę, ten zabieg wynika z faktu, iż ilustrator jest bardzo dobrze znany wielu dzieciom, bo i w naszych księgarniach, bibliotekach czy domowych zbiorach znajdziemy sporo książek, w których rysunki wyszły spod jego ręki. W znanych nam pozycjach dominują portrety przeróżnych zwierzątek, tu mamy częściej do czynienia z ludzkimi kształtami, bo choć bohaterami są bogowie, bohaterowie, to sposób ich przedstawiania jest taki właśnie;)

Książka kusi swoją atrakcyjną formą: duży format, złocona okładka, mnóstwo postaci na niej przedstawionych zaciekawia - któż to jest? Czemu się tak zachowuje? Odpowiedzi znajdziemy oczywiście wewnątrz, bo są to fragmenty ilustracji z wnętrza książki. Krótki tekst poprzedzający mity jest swego rodzaju wprowadzeniem w świat dawnych wierzeń, wyjaśnieniem, w jakim celu powstawały te historie. 

Kolejne strony przynoszą dwadzieścia pięć mitów w prostej, klarownej formie. Nie obyło się bez pewnych uproszczeń, skrótów - zapewne wynikało to i z założenia, by każda z historii zmieściła się na dwóch stronach, ale też powodem jest i adresat: kilkulatek, bo mity te są przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Dlatego też będzie to dobra lektura nawet dla czterolatków - o ile są zainteresowani tematem.
Oczywiście tekst wzbogacają ilustracje, dodają mu atrakcyjności, przedstawiają najważniejsze zdarzenie w danej historii. Dzięki temu na pewno lepiej zostaną one zapamiętane. 

Wśrod postaci znaczące miejsce zajmuje władca Olimpu, poznajemy też jego żonę. dzieci - Hefajstosa, Aresa, Hermesa, jest i historia Pigmaliona, króla Midasa, kilka tekstów związanych jest z wydarzeniami na Krecie - budowa labiryntu, ucieczka Dedala i Ikara, walka Tezeusza z Minotaurem. Przedstawiono też Heraklesa i jego prace, wydarzenia związane z wojną trojańską oraz wyprawę Jazona po złote runo (tu najdobitniej pokazana jest kwestia pewnej modyfikacji treści ze względu na młody wiek odbiorców - mit kończy się słowami: "(...) niestety historia Jazona i Medei miała smutny koniec, dlatego wolimy go przemilczeć".)

Znajmość mitów jest niezbędna - wiele motywów z nich zaczerpniętych jest stale obecnych w kulturze, sporo frazeologizmów wiąże się z tymi tekstami. A jeżeli kilkulatka zaintrygują jakieś fakty tej materii dotyczące, zapragnie poznać mity - wówczas "Bogowie i herosi mitów greckich" będą doskonałą pozycją w ciekawej formie przekazującą te opowieści. 

Polecam
Katarzyna

"Bogowie i herosi mitów greckich"
Autor: Anna Casalis
Ilustrator: Tony Wolf
Wydawnictwo: Jedność
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 24x26 cm
ISBN: 978-83-7660-624-8

Komentarze