"Gabryś, nie kapryś!" - pięknie o grymaszeniu;)Niedługi wiersz i bohater taki niezupełnie ideał, ale polecamy tę książkę gorąco! A dlaczego? Może od razu wyjaśnić należałoby kwestię tego bohatera... Ach, co to za nieznośny chłopak! - pomyślą niektórzy. Gabryś jest zawsze niezadowolony z tego, co się mu proponuje, nigdy nie chce spełnić prośby dorosłych i zamiast każdej rzeczy wolałby jej przeciwieństwo! To bardzo niekomfortowa sytuacja, w końcu dzieci powinny być posłuszne, grzeczne i bez sprzeciwów łykać lekarstwa oraz zjadać posiłki... 

Ale Gabryś jest inny - choć właściwie to jest taki, jak większość dzieci: na ogół proponowane dania nie wywołują entuzjazmu, przyjmowania leków wolą unikać, zamiast książeczki wolałyby zabawkę, a w ogóle to uwielbiają torpedować plany dorosłych i forsować własne pomysły odnośnie spędzania czasu;) A im bardziej rodzice nalegają na coś, to tym bardziej stanowczy jest opór młodego człowiek. No tak, obrona własnego zdania to sprawa priorytetowa;) 

Do konsensusu nie dochodzi, bo Gabryś na każdą prośbę dorosłych ma natychmiast gotową odpowiedź, która czytelnika bawi i zdumiewa, jak choćby ta riposta:
"- Może umyłbyś lewą nogę?
- Za tydzień. Dziś tylko prawą mogę."
Zatem jest ta książka bardziej inspiracją dla rodziców, bo pewnie raczej woleliby, aby pociechy Gabrysia nie naśladowały... Za to dorośli mogą jak w krzywym zwierciadle czy pod lupą zobaczyć, że najmłodsi zasypywani poleceniami, nakazami i żądaniami muszą "jakoś" sobie z tym radzić... Warto więc przemyśleć te komunikaty do nich kierowane, no i pozwolić na autonomię - w końcu samodzielność jest ważną sprawą!

A książkę polecamy także ze względu na jej stronę wizualną - jest to reprint wydania z 1967 roku, zaś mistrzowsko zilustrował wiersz o Gabrysiu genialny plakacistka Henryk Tomaszewski. Kolejne strony zaskakują odmienną techniką, ale i świetnym spuentowaniem treści wiersza; mamy kolaże, fotografie, komiksowe ujęcia, rysunki szkicowe i pełne szczegółow - szeroką gamę technik tworzących razem wyjątkową całość.
Świetna i zabawna historia dla młodszych i dla starszych!

Polecam
Katarzyna


"Gabryś, nie kapryś!"
Tekst: Wiktor Woroszylski
Ilustracje: Henryk Tomaszewski
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Oprawa: twarda
Liczba stron: 24
Format:19 x 21 cm
ISBN 978-83-60850-93-0


Komentarze