"Koziołki spryciołki" - naklejanie i czytanie:)Wspólne czytanie to świetna sprawa. Gdy już wielokrotnie przeczytamy jakąś historię, wówczas często najmłodsi potrafią recytować całe fragmenty, dopowiadać nie tylko pojedyncze wyrazy, ale i całe frazy. Miłym urozmaiceniem takich lektur są książki z ilustracjami umieszczonymi w tekście - dziecko nazywa to, co widzi na rysunku i w ten sposób wspólnie odczytujemy treść. 

W przypadku "Koziołków spryciołków" mamy jeszcze więcej radości;) Otóż ilustracje w tekście są czarno-białe, za to w środku znajdziemy dwie strony z nalepkami, które trzeba przykleić we właściwych miejscach. Książka jest reklamowana jako znakomita pomoc umożliwiająca bogacenie słownictwa. Być może, na pewno znajdą się dzieci, które skorzystają z tego aspektu. Jednak większość tych słów jest doskonale znana małym czytelnikom. Z kolei przedstawienie niektórych wyrazów jest dość problematyczne (na przykład "głodny", "obudzi", "uderzyć") i wywnioskowanie ich z rysunku nie jest takie oczywiste. 

Naklejki nie są umieszczone "po kolei", zatem ich szukanie także zajmuje nieco czasu, choć z drugiej strony można powiedzieć, że to dodatkowa zaleta - rozwija się spostrzegawczość, bo często nalepki różnią się drobnymi szczegółami. 

Z założeniem nauczenia słów z tekstu kłóci się umieszczona na końcu książki łamigłówka. W tekście przecież pojawiają się dość banalne słowa, a zadaniem dziecka jest odnalezienie wyrazów w rozsypance - zatem powinien już bardzo dobrze znać litery. 

Jednak sama książeczka nie jest w zbyt wygórowanej cenie, radość z naklejania jest spora, a książka może potem służyć jako historyjka z obrazkami w tekście do wspólnego odczytywania. A jeśli takie lektury przypadną małym odbiorcom do gustu, to w ofercie Wydawnictwa Monika Duda znajdziemy w sumie szesnaście tytułów: bardzo dobrze znanych jak "Czerwony Kapturek" lub "Brzydkie kaczątko" oraz mniej popularnych, na przykład "Złota gęś" czy "Kurczaczek Lizaczek". 

Katarzyna
"Koziołki spryciołki"
Ilustracje: Veerasak Jirakunchaivong
Tłumaczenie: Anna Urbanek
Wydawnictwo Monika Duda MD
Oprawa: zeszytowa, zdobiona brokatem
Liczba stron: 16 str + wkładka z naklejkami
Format: 21x28 cm
ISBN: 978-83-7860-005-3Komentarze