"Poczytaj mi, mamo. Księga czwarta" - lektury z "przeszłości" podbijają serca najmłodszych!

"- Ja tak lubię żółty!" - zadeklarowała Młodsza i piastowała tę książkę przez dłuższą chwilę. A potem czytałyśmy. Bardzo sumiennie, bo Młodsza to taka systematyczna dziewczyna, że nie można opuszczać niczego, wertować, a choć z drugiej strony nieco brakuje jej jeszcze cierpliwości, by bardzo długo słuchać czytanych historii, to jednak teksty zebrane w tomach "Poczytaj mi, mamo" są tak urzekające, tak różnorodne, pięknie zilustrowane i nieco odmienne od naszych codziennych, współczesnych lektur, że udało się przyciągnąć i utrzymać uwagę młodej słuchaczki;) 

Zaczyna się ten tom bardzo bliskim nam tekstem - bo mamy ambicje, by znać utwory naszej lokalnej krajanki - Marii Konopnickiej. Zatem "Stefek Burczymucha" dostarczył nam sporo radości, bo choć czytałyśmy już kiedyś ten wiersz, to w zestawieniu z ilustracjami Włodzimierza Terechowicza stał się miłą lekturą. Okazało się także, że Młodsza najbardziej właśnie ceni wiersze - kolejny utwór to też podróż w dość odległą przeszłość - bo to "Chory kotek" Stanisława Jachowicza. A cały tom zamyka jeszcze jeden wiersz Konopnickiej - "Parasol" - przeuroczy, pouczający, ale bez natrętnej dydaktyki, pięknie zilustrowany przez Annę Stylo-Ginter, pełen emocji, melodyjny i zapadający w pamięć tak łatwo, że teraz już obie dziewczyny recytują go bez zająknięcia! 

A oprócz tych poetyckich olśnień mamy w czwartej księdze siedem opowiadań z przeróżnymi bohaterami, o różnych przygodach, pokazujących i baśniowy nieco świat, i codzienne problemy najmłodszych. Wśród nich szczególnie spodobała się Starszej "Błękitna tajemnica", choć jest i nieco kłopotliwy aspekt czytania tej historii... Otóż wciąż słyszymy pytanie o to, kiedy wybierzemy się pod namiot...;) Oczywiście zauroczył nas także bardzo dzielny i pomysłowy kotek z opowiadania "O Ali, Wojtku, kocie i rysowaniu na płocie", bawiły nas przygody piernikowego wojaka, zresztą - lektura każdego z dziesięciu tekstów wywoływała mnóstwo emocji. Takie to już książki, że nie sposób się od nich oderwać - dorośli wspominają dzieciństwo, dzieci zyskują nowych ulubionych książkowych przyjaciół i tylko szkoda, że to takie "krótkie" lektury, że tylko dziesięć niegdysiejszych książeczek się w jednym tomie mieści. Wprawdzie ponowne czytanie nie nuży, a na dodatek to już czwarty tom, zatem sporo historii do przeczytania dla posiadających całość, ale to tak wdzięczne teksty, że chciałoby się, aby było ich znacznie więcej... Czekamy zatem na piątą księgę!


Polecam
Katarzyna

"Poczytaj mi, mamo. Księga czwarta"
Autorzy: Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Maria Łastowiecka, Hanna Łochocka, Ryszard Marek Groński, Marek Nejman, Joanna Papuzińska, Sławomir Grabowski, Piotr Wojciechowski
Ilustratorzy: Krystyna Michałowska, Danuta Przymanowska-Boniuk, Anna Stylo-Ginter, Maria Uszacka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: oprawa twarda
Liczba stron: 280
Format: 16,5 x 21,5 cm
ISBN: 978-83-10-12452-4Komentarze