"Wigilijna noc" - o mocy świątecznej magii
Grudzień, koniec roku to wyjątkowy czas. Wtedy wracamy wspomnieniami do dzieciństwa, do tych lat, gdy wierzyliśmy w czary, wróżki, krasnoludki, w Świętego Mikołaja i możliwość spełnienia każdego marzenia, ziszczenia się wszystkich pragnień - jeśli nie w danej chwili, to nieco później;) 

Takie też przesłanie wynika z tej lektury. Jej celem jest wprowadzenie czytelnika w świąteczny nastrój, który wiąże się z pięknem, wyjątkowością tych dni. Ale święta kojarzą się nam także z ogromem ciepłych uczuć;) To wtedy wybaczamy innym winy, przypominamy sobie o dawno niewidzianych osobach, odnawiamy kontakty, cieszymy się na wspólne spotkania w gronie rodzinnym, wśród przyjaciół i znajomych. Choć i ogólnie jesteśmy bardziej altruistycznie nastawieni do świata, chętniej dzielimy się tym, co mamy z innymi, wspieramy akcje charytatywne (my - tutaj), pomagamy potrzebującym. I o tym także traktują zdarzenia w tej historii opisane. 

Jej bohaterowie są... przeróżni! Jest chory Jaś i jego rodzina, są aniołki, które postanawiają sprawić, by serduszko chłopczyka zaczęło działać prawidłowo, są dwie maskotki z dziecięcej przychodni ożywione przez aniołki w tym właśnie celu - by pomogły Jasiowi. Jest i mnóstwo zabawek, które działają, czują, planują. Są i zwierzęta, które także zostały upersonifikowane.

Fabuła tej opowieści to dzieje wyprawy słonika Bimbka i pingwinka Reksa, które ożywione przez anioły ruszają do... małego Boga, by go prosić o pomoc dla Jasia. Trudno analizować prawdopodobieństwo tej historii, bo rzecz jasna nie w takim celu została ona stworzona. Mamy tu wiele dramatycznych zwrotów akcji, ale i radosnych wydarzeń, gdy "ekipie ratowniczej" pomocy udzielają kolejne postacie: ludzie, inne zabawki, zwierzęta. Czasu jest niewiele, ale chęć pomocy cierpiącemu Jasiowi jest tak wielka, że wszystko sprzyja realizacji tego zamierzenia.

Wprawdzie można byłoby dostrzec sporo rozwiązań fabularnych dość oczywistych, zaś w samym tekście nieco błędów gramatycznych, to mimo to dla osób lubiących takie pełne magii opowieści z dobrym zakończeniem będzie to sympatyczna historia wprowadzająca w świąteczny nastrój.

Katarzyna

"Wigilijna noc"
Autor: August Staszkiewicz
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 72
Oprawa: twarda
Format: 15x21 cm
ISBN: 978-83-7722-833-3Komentarze