"Zagadkowa koperta listonosza Artura" - o pełnym zajęć dniu pracownika pocztyBardzo smutno nastraja ta lektura - choć to oczywiście moja prywatna ocena. Nie będę kryła, przyszły mi od razu na myśl słowa z pisenki Kazika "Jeszcze Polska": "Starszy człowiek w barze mlecznym je kartofle z ogórkami, całe życie tyrał w hucie, a do huty dokładali." - ale nie o zapracowanego listonosza Artura tu chodzi, bardziej o osoby, do których trafiają przyniesione przez niego listy, przesyłki. Można by pomyśleć, ża nad ulicą Złotego Dębu ciąży jakieś fatum... 

Pani Hortensja marzy o dziecku, ale jej mąż ma inne plany w tej materii; babunia przesyła państwu Betazzi paczkę "smakołyków", których spróbowania wszyscy starają się uniknąć; jest i nieszczęśliwa miłość, i brak zrozumienia, i samotność, anonimy, radość spowodowana zakupami w sklepie wysyłkowym (miejmy nadzieję, że to nie jedyny powód do zadowolenia w życiu Pauliny Smetanowej...) - wiele małych dramatów skrywanych pod pozorami normalności. 

Pozytywnym bohaterem tej historii jest przemieszczający się na rowerze listonosz Artur: pracowity, sumienny, uczynny i wielkoduszny - stara się pomóc spotykanym czy też odwiedzanym osobom: zatem wskazuje drogę, czyta gazetę, mierzy elementy garderoby i wozi na swym pojeździe dzieci. Choć pracy ma wiele, nie odmawia nikomu, każda prośba w jego stronę skierowana spotyka się ze zrozumieniem, próbą udzielenia wsparcia. A choć wypełnianie obowiązków potrwa do wieczora, a jutro czeka go kolejny dzień pracy, to uśmiech nie znika z jego twarzy.

Książka wywołała spory entuzjazm wśród nieletnich czytelniczek - one jednak na szczęście inaczej patrzą na świat. Kibicowały kolejnym próbom odnalezienia adresata tajemniczego listu, cieszyły je urocze ilustracje, euforię wywołały naklejki i ciekawa forma książki ("okienko" w okładce, rozkładana karta, stemple, zabawne wklejki). "U nas" w ogóle pani listonosz cieszy się wielką estymą, bo według dziewczyn jest dostarczycielką wszelkich dóbr ("- Od kogo to dostałyście? - Od pani listonosz!";)). Poza tym Młodsza brała czynny udział w wysyłaniu kart świątecznych: wybierała je, naklejała znaczki, wrzuciła koperty do skrzynki... Ba, od tego czasu wciąż nosi malutką skrzynkę pocztową (wprawdzie okrągłą, bo to angielska zabawka;)) i demonstruje, jak wrzucała świąteczne życzenia!

Tak, poczta ma w sobie wiele magii... Szkoda, że z czasem to mija i raczej utyskujemy na kolejki w tej placówce...
Dziewczyny polecają gorąco i z całego serca:)

Katarzyna
"Zagadkowa koperta listonosza Artura"
Autor: Gérard Moncomble
Ilustrator: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Format
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 205 mm x 285 mm
ISBN: 978-83-61488-37-8


Komentarze

  1. Kasiu świetna recenzja, z jednej strony wyścig szczurów, kto ma więcej z drugiej taki listonosz zwykły człowiek uświadamia nam że są jeszcze tacy ludzie jak on i należny to pielęgnować;)
    Wszystkiego dobrego!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)