"Akademia wzorowej wymowy S" - świetna pomoc przy problemach z pewną syczącą głoską;)
Ostatnio znajome osoby - oczywiście bez chwalenia się - przedstawiały umiejętności swoich pociech, rówieśników Starszej oraz nieco młodszego dziecięcia niż Młodsza. Zatem znajomość liter jest powszechna, dzieci nazywają, wskazują, po polsku, ba - po angielsku przykłady wyrazów daną głoską się rozpoczynające przytaczają. U nas w tej materii mizeria. Zresztą i pani wychowawczyni w przedszkolu na ostatnim zebraniu uświadomiła nas, że w szkole nasze dzieci nudzić się nie będą, bo "będą miały co robić". Może to i dobrze, bo ja się nudziłam.

Starsza na fali naśladownictwa nauczyła się składać podpis na swoich pracach - "A Lenka umie się podpisać" - to była ta pobudka;) Ale okazuje się, że nawet identyfikowanie liter w swoim imieniu nie jest dla niej proste, a zbyt wiele ich nie ma... Mamy jednak o wiele pilniejsze sprawy, zatem ta kwestia nie spędza nam snu z powiek. Co innego mówienie, a właściwie artykułownie jednej głoski - "s". Przemiła pani logopeda stwierdziła, że "mamy" z tym problem, zatem w domu często słychać u nas syczenie węży;) Ćwiczymy we trzy i widać postępy! 

Ale aby nie zanudzić się tym syczeniem i zmotywować do prób wymawiania głoski, choć chęci akurat brak, warto sięgnąć po fachową pomoc. Polecono nam pewną pozycję, która ma swoje zalety, choć tym, co od razu zauważamy, jest powtarzalność ćwiczeń: opierają się na tym samym schemacie, zatem plusem będzie szybkie wdrożenie się w rytm pracy, a minusem - nieuchronne znużenie pojawiające się po cyklu zadań. 

Dlatego tak bardzo podobają się nam zeszyty ćwiczeń proponowane przez Wydawnictwo Skrzat! Ich autorki - Danuta Klimkiewicz i Elżbieta Siennicka-Szadkowska są doświadczonymi pedagodami, zatem są to wartościowe pozycje - co istotne dla wszystkich użytkowników, a do tego - bardzo urozmaicone, co docenią także i najmłodsi, i dorośli. Wiadomo, że pozytywne nastawienie korzystnie wpływa na efekty. Jeśli dziecko traktuje ćwiczenia jako przykry obowiązek, wówczas bywa, że trudno je nakłonić do pracy. Inaczej jest, gdy te zadania są tak różne, pomysłowe, ciekawe. Oprócz zadań polegających na powtarzaniu usłyszanych wyrazów bądź samodzielnym, głośnym odczytywaniu ich, znajdziemy tu mnóstwo innych aktywności: pokreślanie, rysowanie, kolorowanie, trzeba czasem coś napisać, odczytać wiersz podając nazwy przedmiotów przedstawionych na rysunkach, są zagadki i rebusy, tak lubiane przez dzieci. No i naklejki, których nalepianie jest zapewne dla wielu wciąż ulubionym zajęciem. 

Pomocne dla rodziców będą niewątpliwie rady zebrane w rozdziale "Wspieranie rozwoju mowy i języka u dziecka", a szczególnie warta podkreślenia jest uwaga: "Czas poświęcony własnemu dziecku powinien być dla rodziców prawdziwą radością!" - są zatem i opisane zabawy paluszkowe, i sugestia, by wspólnie wykonywać te ćwiczenia, wspierać najmłodszych w pracy, dopingować i cieszyć z sukcesów. A te niezawodnie się pojawią, bo nie wątpię, że w wielu domach można będzie usłyszeć tak jak i u nas: "Kiedy będziemy robić ćwiczenia?".

Zaletą "Akademii wzorowej wymowy" są też instrukcje dotyczące wymawiania głoski, wzbogacone o zdjęcie - podobne plansze widziałyśmy w poradni, zatem to trafny pomysł, by znalazły się w tego typu publikacji. 

I jeszcze jedna pozytywna cecha tych książek: dzieci nie tylko powtarzają wyrazy, ćwiczą wymowę, ale i wzbogacają wiedzę, systematyzują ją. Polecenia dotyczą różnych spraw, prowokują do myślenia, a takie główkowanie to naprawdę świetna rozrywka. 

Na końcu książki znajdziemy jeszcze domino obrazkowe do samodzielnego wykonania oraz słowniczek trudnych wyrazów. Na pewno najwięcej skorzystają z niej młodzi użytkownicy, którzy posiedli sztukę czytania i pisania, ale i dla nas jest to kształcąca i wartościowa pozycja. No i teraz nie tylko syczenie węży słychać u nas, lecz także mnóstwo śmiechu podczas ćwiczeń i nowe wyrazy w konwersacjach ze Starszą: senior, popas, ambaras... :)

Polecamy
Katarzyna i Starsza


"Akademia wzorowej wymowy S"
Autorzy: Danuta Klimkiewicz, Elżbieta Siennicka-Szadkowska
Ilustrator: Aleksandra Kowal
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: miękka
Liczba stron: 56
Format: 20x28,5 cm
ISBN: 978-83-7437-914-4
Komentarze

  1. też mamy, tylko, że "L/R", ćwizymy, ćwiczymi jest coraz lepiej! Bardzo fajne książki! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. My również mamy,nawet z autografem autorki:-) ćwiczymy,ale co najważniesze widzimy efekty! Polecam:-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)