"Paskudki słowiańskie" - galeria niezwykłych bohaterów!Jakaż niezwykła to książka! Sprawa pierwsza, od razu widoczna - wizualnie jest ona bardzo nietypowa: tło pracowicie "nakrapiane", rysunki wielowarstowe, o liniach wyraźnych, kolorach niby przygaszonych, ale wcale nie ponurych. A i przedstawione postacie są zadziwiające: kształtami, kolorami - a gdy się już wczytamy w wierszowane opowieści o nich - także zwyczajami, zachowaniem. 

Bo też ci bohaterowie to nie na co dzień spotykane osoby, ani też poczciwe zwierzątka upersonifikowane czy też z naturalnymi przymiotami. Treść jest po prostu fantastyczna, magiczna i tajemnicza! Dziś wszystko tłumaczymy z perspektywy nauki, praw fizyki, chemii, zatem nasz świat jest uboższy o całą rzeszę tytułowych "paskudków". I choć generalnie nie było to bardzo pomocne towarzystwo, a wręcz przeciwnie - psocili, wodzili na manowce, mamili wzrok i słuch, to jednak warto chyba o nich pamiętać. W końcu to w pewnym sensie spuścizna duchowa naszych przodków. 

Zatem zachęcamy do sięgniecia po tę książkę. Znajdziemy w niej wierszowane opowieści o poszczególnych duszkach, istotach pojawiających się w okolicach domów i w samych domach, napotykanych w polu czy w lesie, nad wodą. Czasem trudno je opisać, bo wygląd miały nietypowy, poruszały się szybko, a i postać swą umiały doskonale zmieniać. Tym bardziej trud ich ukazania jest godny podziwu. A podjęły się go dwie przyjaciółki: Magdalena Mrozińska i Maria Dek (polecam ciekawy wywiad z autorkami przeprowadzony przez Macieja Gierszewskiego).

Warto dodać, że wiersze mają także wymiar dydaktyczny, choćby pomagają zwalczyć manię przeglądania się wciąż w lustrze, czy też podpowiadają, jak wybierać przyjaciół. A książkę zamyka słowniczek, który przybliża najmłodszym świat wierzeń Słowian.

Miłe wrażenia przynosi ta lektura, aż się chciałoby spotkać takiego jednego czy drugiego psotnika na swej drodze;) 

Polecam
Katarzyna


"Paskudki słowiańskie"
Autor: Magdalena Mrozińska
Ilustracje: Maria Dek
Wydawnictwo: Ośrodek Twórczej Edukacji Kangur s.c.
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 27 x 20,5
ISBN: 978-83-62755-56-1
Komentarze