Twórcze aktywności i rozrywki na zimowy czas - propozycja Wydawnictwa Bellona
Znany z kultowego filmu "Miś" Wujek Dobra Rada wyraził bardzo trafną uwagę: "klimat był raczej zawsze przeciwko nam";) Nie da się ukryć, że jednak trudno lubić zimę... Wprawdzie zimowe spacery, skrzący się pięknie w słońcu śnieg, sporty zimowe to kuszące obrazy, jednak rzeczywistość była diametralnie różna. Nadzieje na "białe święta" nie ziściły się, a gdy się już śnieg pojawił to przy okazji i taki mróz, że trudno wyjść na dłużej nie narażając się na odmrożenia. A na dodatek, gdy już temperatura oscyluje w akceptowalnych granicach, okazuje się, że małoletnich dopadły wirusy, kichają, kaszlą i z szaleństw na śniegu nici...

To oczywiście dość czarny scenariusz, ale niestety, dość często się ziszcza. W oczekiwaniu zatem na piękną zimę i zdrowotną formę trzeba znaleźć atrakcyjne zajęcia, by dzieci nie rozniosły domu, nie zanudziły się. Dobrze, by na dodatek dowiedziały się czegoś, nauczyły, choć i rozrywka sama w sobie jest ważna, ale odrobina "wartości dodanej" w postaciu poszerzenia wiedzy to coś, co bardzo rodziców cieszy.

Ciekawe pomysły można znaleźć w różnych źródłach, są strony oferujące bezpłatnie zadania do wydrukowania, a i w księgarniach znajdziemy niedrogie pozycje, które przydadzą się, gdy za oknem niesprzyjająca aura, a najmłodsi marudzą. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Bo to poręczne i ciekawe propozycje. Można je zabrać ze sobą i wykorzystać w poczekalni u lekarza czy podczas długiej podróży, w praktycznym formacie i solidnym wydaniu znajdziemy mnóstwo różnych zadań, nie musimy przeszukiwać internetowych stron, by znaleźć coś ciekawego.

Poza tym w przypadku książek wydanych przez Bellonę mamy do czynienia z sympatycznymi rysunkami, bardzo urozmaiconymi zadaniami - zarówno jeśli chodzi o treść, jak i o poziom umiejętności, wiedzy. Dlatego książki te posłużą i maluchom, ale będą także miłą rozrywką dla nieco starszych użytkowników.

Zima to oczywiście i święta - choć właśnie ostatnio jakoś te dwie rzeczy nieco się rozmijają. W zasadzie jednak grudzień już nam się z zimą kojarzy, zatem wtedy warto już zaopatrzyć się w te dwie pozycje - "Zimowe łamigłówki" oraz "Zimowe zadania dla dziewczynek", bo wiele pomysłów wiąże się z przygotowaniami do świąt, świątecznymi zwyczajami, ubieraniem choinki, wizytą Mikołaja, prezentami, bożonarodzeniową szopką oraz kolędowaniem. Do nas książeczki te trafiły nieco spóźnione, bo już w styczniu, ale nastrój świąteczny nadal dziewczynom nie mija, do tej pory z emocjami wspominają ubieranie choinki, spotkania z bliskimi, no i oczywiście prezenty, cały czas wyśpiewują kolędy, zatem i zadania tej tematyki dotyczące przyjmują z wielkim entuzjazmem. Ale pojawiają się i inne tematy - dotyczące świata fauny i flory, a poza tym autorzy tej obszerniejszej pozycji przywołują i inne pory roku, bo przecież niedawno była jesień, a po zimie przyjdzie wiosna, a po niej lato!;) 

Jeśli zaś chodzi o umiejętności, którymi muszą się wykazać najmłodsi podczas wykonywania zadań, to jest to kolorowanie i rysowanie, wyszukiwanie wskazanych elementów czy szczegółów różniących dwa obrazki, są polecenia związane z łączeniem punktów, dorysowywaniem brakujących detali czy też naśladowaniem wzorów. Dzieci ćwiczą umiejętność liczenia, systematyzują wiedzę, wiele zadań stwarza okazję do rozmowy: o świątecznych tradycjach, o zimowych zabawach, o dokarmianiu zwierząt. Są też inspiracje do wykonania ozdób choinkowych. 

Warto dodać, że obrazki są miłe dla oka, twarze sympatyczne, a zwierzęta łatwo rozpoznawalne. W książce "Zimowe zadania dla dziewczynek" kartki są zadrukowane jednostronnie, zatem sąsiadujące strony mogą służyć do swobodnej twórczości, choćby inspirowanej ilustracjami. 

Polecam
Katarzyna


"Zimowe łamigłówki"
Autor: Krzysztof Wiśniewski
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Liczba stron: 100
Format: 16,5x23,5 cm
ISBN: 978-83-11-12954-2

"Zimowe zadania dla dziewczynek"
Autorzy: Anna Wiśniewska, Krzysztof Wiśniewski
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Liczba stron: 400
Format: 18,5x23 cm
ISBN: 978-83-11-12950-4Komentarze

  1. Wyglądają na warte uwagi :) U nas w przedszkolu ospa, czekamy na wykwity u W to pewnie trzeba będzie szukać niebawem zajęcia dla niej ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książeczka wygląda naprawdę uroczo :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)