"Zima, której nie było" - o urokach rzeczy nielubianych;)
Taka niedługa, a tak pełna treści książka! Nieco przypomina nam "A ja czekam" Davide′a Cali z ilustracjami autorstwa Serge′a Blocha, choć jest bardziej kolorowa;) Kolorowa i o zimie? - pewnie niektórzy się zdziwią. No tak, ale zgodnie z tytułem - to historia o zimie, "której nie było", a poza tym klucz do dobrego nastroju podczas jesienno-zimowych chłodów to radosne barwy ubrań - zatem i Małej (widocznej na okładce) humor poprawiają śliczne, czerwone śniegowce! 

Bo nadejście zimy wszystkich wprowadza raczej w minorowe nastroje. Wiadomo: zimno, ciemno, trzeba się ubierać w dodatkowe warstwy odzieży, opatulać niezbyt wygodnymi czasem okryciami, konieczne jest odśnieżanie, no i wiele przyjemności takich jak jazda na rowerze czy jedzenie lodów jest teraz niedostępnych... 

Pewnie do tej listy dorzucilibyśmy bez wahania kilka pozycji: odmawiające posłuszeństwa samochody, mnóstwo piasku w mieszkaniach, bo śliskie chodniki są nim hojnie posypywane, kontuzje wynikające z upadków...

A gdyby tak zima nie przyszła? Ominęła nas, zapomniała się pojawić? Jeśli ta myśl wydaje się nam kusząca, to tylko dlatego, iż ostatnio mróz jest wyjątkowo dokuczliwy... Pamiętamy pewnie doskonale, jak bardzo marzyliśmy o śniegu na święta, jak wypatrujemy go, by móc pozjeżdżać na sankach czy nartach, stoczyć śnieżną bitwę czy ulepić najpiękniejszego bałwana na świecie!

Zatem narzekamy na zimę, ale i lubimy ją - tak jak rodzice Małej, jej brat. Bo Mała słucha z obawą ponurych wizji starszych, a potem z zaskoczeniem obserwuje, ja ta groźna, nielubiana zima wywołuje u najbliższych stan euforii! Piękna, filozoficzna opowiastka o uniwersalnej wymowie, bo czyż nie jest podobnie w przypadku innych spraw? Na szczęście nasze utyskiwania nie zmieniają naturalnego porządku rzeczy: my też wprawdzie teraz odczuwamy niejaki przesyt jeśli chodzi o niskie temperatury, ale liczymy, że lada dzień mróz zelżeje, a my wyprawimy się na długie, saneczkowe szaleństwa!

Polecam
Katarzyna


"Zima, której nie było"
Autor: Katarzyna Minasowicz
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 19,8 x 24 cm
ISBN: 978-83-280-0313-2
Komentarze